Pregled bibliografske jedinice broj: 1134923
Okolišni čimbenici i kakvoća mora na liburnijskim plažama
Okolišni čimbenici i kakvoća mora na liburnijskim plažama // 4. Studentski kongres zaštite zdravlja - Sanitas 2021 / Vratović, Leana ; Kancijan, Barbara ; Špeh, Gabriela (ur.).
Rijeka: Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2021. str. 55-55 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1134923 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Okolišni čimbenici i kakvoća mora na liburnijskim
plažama
(Environmental factors and sea quality on Liburnian
beaches)
Autori
Anita, Crnov ; Ema, Topolnjak, Diana, Mance ; Darija Vukić Lušić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. Studentski kongres zaštite zdravlja - Sanitas 2021
/ Vratović, Leana ; Kancijan, Barbara ; Špeh, Gabriela - Rijeka : Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2021, 55-55
Skup
4. studentski kongres zaštite zdravlja - Sanitas 2021
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 21.05.2021. - 22.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kakvoća mora za kupanje, okolišni čimbenici, mikrobiološki pokazatelji
(bathing sea quality, environmental factors, microbiological indicators)
Sažetak
Ispusti podzemne vode u more mogu biti opterećeni hranjivim tvarima, metalima, mikroorganizmima i ostalim onečišćivalima. Stoga u neposrednoj blizini priobalnih izvora i vrulja može doći do pogoršanja kakvoće mora, a time i povećanja rizika za zdravlje kupača. Cilj ovoga rada bio je proučiti utjecaj okolišnih čimbenika na kakvoću mora za kupanje liburnijskog područja. Istraživanje je provedeno u razdoblju od siječnja do prosinca 2020. godine na tri najznačajnije liburnijske plaže: Slatini, Ičićima i Iki. Ispitivanje prikupljenih uzoraka obuhvatilo je mikrobiološke pokazatelje Escherichia coli (E. coli) i crijevne enterokoke (ENT). Provedeno je ispitivanje fizikalno-kemijskih pokazatelja kojim su dobivene vrijednosti za temperaturu mora i salinitet te su bilježene vremenske prilike koje su prethodile uzorkovanju. Statistička obrada podataka provedena je u statističkom paketu R, korištenjem Kruskal-Wallis testa i Dunn post-hoc testa. Rezultati su interpretirani na razini značajnosti od 5%. Pokazalo se da je koncentracija ENT značajno viša u ljetnim u odnosu na zimske i proljetne mjesece (p < 0, 023). Nije utvrđena statistički značajna razlika ispitivanih parametara između lokacija. U većini slučajeva dokazana je negativna korelacija između koncentracije bakterija i saliniteta. Kakvoća mora je u više od 73 % mjerenja ocijenjena kao izvrsna. Koncentracija E. coli bila je značajno viša u slučajevima kada je uzorkovanje provedeno nakon obilnih kiša u odnosu na uzorkovanja kojima je prethodilo stabilno vrijeme bez oborina (p < 0, 002). Obilne kiše prethodile su i mjerenjima značajno viših koncentracijama ENT u odnosu na koncentracije u uzorcima prikupljenim u sušnim razdobljima i razdobljima slabe oborine (p<0, 006). Kakvoća mora se značajno smanjuje nakon obilnih oborina. Velika količina oborina uzrokuje podizanje razine podzemnih voda do područja u kojima dolaze u kontakt s otpadnim vodama koje najvjerojatnije potječu iz neispravnih septičkih jama i kanalizacijskih cijevi. Veća količina podzemnih voda za posljedicu ima i njihovo jače pražnjenje, a time i veći priljev mikrobiološkog onečišćenja u more.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-uniri-pr-prirod-19-24 - Modeliranje krša s javno-zdravstvenim i socio-ekonomskim implikacijama (Mance, Diana, NadSve - UNIRI-plus PROJEKTI 2018) ( CroRIS)
--uniri-biomed-18-292 - Prilagodba novoj EU direktivi o kvaliteti vode za kupanje (Vukić Lušić, Darija) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Sveučilište u Rijeci - Odjel za fiziku