Pregled bibliografske jedinice broj: 1134601
Biološki agensi za suzbijanje grinje Varroa destructor, parazita medonosne pčele (Apis mellifera)
Biološki agensi za suzbijanje grinje Varroa destructor, parazita medonosne pčele (Apis mellifera) // Poljoprivreda (Osijek), 27 (2021), 1; 44-51 doi:10.18047/poljo.27.1.6 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1134601 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biološki agensi za suzbijanje grinje Varroa destructor, parazita medonosne pčele (Apis mellifera)
(Biocontrol agents of varroa destructor, honeybee (Apis mellifera)parasite)
Autori
Kovačić, Marin ; Sarajlić, Ankica ; Puškadija, Zlatko ; Kanižai Šarić, Gabriella ; Laznik, Žiga ; Jakovljević, Ivana ; Raspudić, Emilija ; Majić, Ivana
Izvornik
Poljoprivreda (Osijek) (1330-7142) 27
(2021), 1;
44-51
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
varooza ; korisni člankonošci ; entomopatogeni organizmi ; Metarhizium ; Beauveria ; Bacillus
(varroosis ; beneficial arthropods ; entomopathogens ; Metarhizium ; Beauveria ; Bacillus)
Sažetak
Medonosna pčela (Apis mellifera) izrazito je osjetljiva na varoozu, koju izaziva grinja Varroa destructor. Ako se ne zaštite od varooze, pčelinje zajednice u pravilu propadaju nakon jedne do tri godine. Zaštita pčelinjih zajednica kemijskim sredstvima sve je manje učinkovita zbog rezistentnosti grinja i nepoželjna je zbog zaostajanja aktivnih tvari u pčelinjim proizvodima. Cilj rada je pregledom literature istražiti potencijal te prednosti i nedostatke primjene bioloških agensa u suzbijanju varoe. Prikazani su biološki aspekti grinje Varroa destructor u interakciji sa pčelom kao domaćinom i bioagensima te utjecaj fizikalnih uvjeta u košnici na učinkovitost bioagensa. Posljednja se dva desetljeća u suzbijanju varoe i sličnih organizama istražuju korisni člankonšci, entomopatogene nematode, entomopatogene gljive i bakterije. S obzirom na visoku učinkovitost u suzbijanju varoe i sigurnost za pčele, entomopatogene gljive iz rodova Metarhizium i Beauveria, entomopatogene bakterije Bacillus thuringiensis te simbiotske bakterije entomopatogenih nematoda potencijalni su bioagensi. U budućim istraživanjima treba standardizirati metode ocjene djelovanja bioagensa na varou i pčelinju zajednicu i tehnološki prilagoditi potencijalne bioagense fizikalnim uvjetima u košnici, uzimajući u obzir sigurnost pčela, pčelara i kvalitetu meda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Ivana Majić
(autor)
Emilija Raspudić
(autor)
Ankica Sarajlić
(autor)
Gabriella Kanižai
(autor)
Marin Kovačić
(autor)
Zlatko Puškadija
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus