Pregled bibliografske jedinice broj: 1133879
PROBLEMATIKA ŠTIĆENJA SREDNJENAPONSKE NEUTRALNE TOČKE U UVJETIMA JEDNOPOLNOG KVARA U MREŽI VIŠEG NAPONA
PROBLEMATIKA ŠTIĆENJA SREDNJENAPONSKE NEUTRALNE TOČKE U UVJETIMA JEDNOPOLNOG KVARA U MREŽI VIŠEG NAPONA // 12. simpozij o sustavu vođenja EES-a
Split, Hrvatska: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2016. 1-10, 14 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1133879 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROBLEMATIKA ŠTIĆENJA SREDNJENAPONSKE NEUTRALNE
TOČKE U UVJETIMA JEDNOPOLNOG KVARA U MREŽI
VIŠEG NAPONA
(ON PROTECTION OF MEDIUM VOLTAGE NEUTRAL
RESISTOR DURING SINGLE PHASE TO GROUND FAULT IN
HIGH VOLTAGE GRID)
Autori
Masle, Dino ; Benović, Josip ; Rošić, Mato ; Marić, Predrag
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
12. simpozij o sustavu vođenja EES-a
/ - : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2016
Skup
12. simpozij o sustavu vođenja EES-a Split, 14. – 16. studenoga 2016.
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 14.11.2016. - 16.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zaštita, nultočka, zemljospoj, premoštenje otpornika
(relay protection, neutral, single phase to ground fault, NER arc-flash)
Sažetak
Energetski transformatori 110/35 kV na sučelju prijenosne i distributivne mreže vrlo često dijele jedan otpornik za uzemljenje na srednjenaponskoj strani. O prednostima i nedostacima rješenja s jednim otpornikom po transformatoru u odnosu na rješenja s otpornikom po trafostanici bilo je mnoštvo rasprava još od sredine 80.-ih godina, kada se počeo mijenjati tretman neutralne točke srednjenaponske mreže, te se može reći da ni danas nema ujednačenog stava o najkvalitetnijem rješenju. Jedan od važnijih argumenata za primjenu rješenja s jednim otpornikom po trafostanici je ograničenje struje jednopolnog kvara u SN mreži na približno ujednačenu vrijednost (npr. 300 A), za razliku od drugog rješenja gdje se struja jednopolnog kvara mijenja za dvostruku vrijednost. Također, rješenje s jednim otpornikom je nešto jeftinije. Nadalje, u postrojenjima s jednim otpornikom po TS postoje dva osnovna rješenja obzirom na smještaj strujnih transformatora: sa strujnim transformatorima u neutralnim točkama oba transformatora odnosno sa strujnim transformatorom ispred samog otpornika za uzemljenje. Smještaj strujnih transformatora određuje koje struje će se mjeriti i koje funkcije zaštite neutralne točke će se koristiti. Primijenjena rješenja zaštite neutralne točke razlikuju se. U ovom radu bit će prezentirana problematika zaštite neutralne točke s posebnim naglaskom na zaštitu od premoštenja otpornika za uzemljenje, karakterističnoj za postrojenja s jednim otpornikom po trafostanici. Analizirati će se prilike jednopolnog kratkog spoja u 110 kV, 220 kV i 400 kV mreži koje za posljedicu imaju tokove struje kroz neutralne točke 35 kV paralelno spojenih energetskih transformatora. Te struje mogu imati negativan učinak na selektivnost sustava zaštite dijela mreže. Analiza će se temeljiti na rezultatima simulacija na pripremljenom modelu mreže. Cilj istraživanja je odrediti kritične parametre koji utječu na podešenje zaštite neutralne točke, energetskog transformatora, pa i dijela 110 kV prijenosne mreže. Bit će prikazana rješenja koja su se primjenjivala u analognim sustavima relejne zaštite u odnosu na rješenja za koja se treba zalagati u numeričkim sustavima zaštite.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek
Profili:
Predrag Marić
(autor)