Pregled bibliografske jedinice broj: 1133827
Optimizacija uvjeta za simultanu ekstrakciju ribocikliba, anastrozola i letrozola
Optimizacija uvjeta za simultanu ekstrakciju ribocikliba, anastrozola i letrozola // 5. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a / Barišić, Dajana (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 394-395 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1133827 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija uvjeta za simultanu ekstrakciju
ribocikliba, anastrozola i letrozola
(Parameter optimisation for simultaneous extraction
of ribociclib, anastrozole and letrozole)
Autori
Turković, Lu ; Koraj, Natan ; Silovski, Tajana ; Sertić, Miranda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
5. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a
/ Barišić, Dajana - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 394-395
ISBN
978-953-6076-90-1
Skup
5. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 5th Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.04.2021. - 25.04.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ribociklib ; anastrozol ; letrozol ; ekstrakcija ; rak dojke
(ribociclib ; anastrozole ; letrozole ; extraction ; breast cancer)
Sažetak
Razvoj bioanalitičke metode je zahtjevan zbog kompleksnog matriksa uzorka koji je prije analize potrebno pročistiti kako bi se postigla zadovoljavajuća selektivnost i osjetljivost metode. [1] Ribociklib se u kombinaciji s inhibitorom aromataze (anastrozol, letrozol) koristi u terapiji raka dojke pozitivnog na hormonski receptor i negativnog na HER2. [2] U svrhu ekološke prihvatljivosti, niže cijene i mogućnosti rada s malim volumenima uzorka razvijena je disperzivna mikroekstrakcija tekuće- tekuće (engl. dispersive liquid-liquid microextraction, DLLME). U DLLME ekstrakcijsko otapalo se koristi pomiješano s disperznim sredstvom kako bi injektiranjem u vodeni uzorak došlo do stvaranja emulzije. Time se osigurava brza ekstrakcija analita iz vodenog uzorka. Uvjeti trebaju biti optimizirani za pojedine analite. [3] Upravo DLLME se u ovom radu koristi za simultanu ekstrakciju ribocikliba, anastrozola i letrozola. Za taloženje proteina iz plazme koristi se acetonitril u volumenu barem četiri puta većem od volumena uzorka plazme. Dobiveni se supernatant uparava do suhoga, dispergira u vodi te koristi kao polazna vodena faza za ekstrakciju. Isprobane su kombinacije kloroforma ili diklormetana kao ekstrakcijskog otapala s acetonitrilom ili metanolom kao disperznim sredstvom te su najveći prinosi dobiveni smjesom kloroforma i acetonitrila, koja je odabrana za daljnju optimizaciju. Tijekom optimizacije, proučavan je utjecaj različitih udjela kloroforma i acetonitrila, kao i volumena i pH polazne vodene faze, koncentracije dodanog NaCl te vremena soniciranja na prinose ovih triju analita. Ekstrakti su analizirani tehnikom tekućinske kromatografije visoke djelotvornosti spregnute s detektorom niza dioda i fluorescencijskim detektorom (engl. High performance liquid chromatography coupled with diode array detector and fluorescence detector, HPLC-DAD-FLD). Dobiveni rezultati mogu poslužiti kao temelj daljnjem razvoju metoda za terapijsko praćenje navedenih lijekova u plazmi pacijenata.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2019-04-8461 - Nova bioanalitička rješenja za personalizaciju terapije raka dojke (OncoBioAnalytics) (Sertić, Miranda, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb