Pregled bibliografske jedinice broj: 1133574
Kinetika uklanjanja farmaceutskih mikroonečišćivala na TiO2-BiVO4 nanokompozitnom fotokatalizatoru
Kinetika uklanjanja farmaceutskih mikroonečišćivala na TiO2-BiVO4 nanokompozitnom fotokatalizatoru, 2019., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1133574 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kinetika uklanjanja farmaceutskih
mikroonečišćivala na TiO2-BiVO4 nanokompozitnom
fotokatalizatoru
(Photocatalytic removal kinetics of pharmaceuticals
using TiO2 - BiVO4 nanocomposite photocatalyst)
Autori
Tomljanović, Ivona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2019
Stranica
37
Mentor
Kušić, Hrvoje
Ključne riječi
adsorpcija, diklofenak, karbamazepin, nanokompozitni fotokatalizator, TiO2-BiVO4
(adsorption, diclofenac, carbamazepine, nanocomposite photocatalyst, TiO2-BiVO4)
Sažetak
U okviru ovog istraživanja sintetiziran je nanokompozitni fotokatalizaor TiO2-BiVO4 za uklanjanje farmaceutika diklofenaka i karbamazepina iz otpadne vode. Diklofenak je nesteroidni, protuupalni lijek, a karbamazepin se upotrebljava kao anelgetik i antikonvulziv. Zbog njihove česte upotrebe akumuliraju se u okolišu i predstavljaju rizik za ekosustav. Kako bi se smanjilo onečišćenje ovim farmaceuticima, potrebno je razvijati metode njihovog uklanjanja, a heterogena fotokataliza jedna je od obećavajućih naprednih oksidacijskih tehnologija u području rješavanja navedene problematike. Pripremljeno je šest fotokatalizatora s različitim udjelima BiVO4. Tri fotokatalizatora sintetizirana su sol-gel sintezom, a preostala tri hidrotermalnom sintezom. Za opis mehanizama adsorpcije farmaceutika na površinu fotokatalizatora korišteni su Langmuirov i Freundlichov izotermni model. Procjena sorpcijskih svojstava fotokatalizatora te određivanje lakoće adsorpcije željenih iona iz onečišćujućih tvari provedeno je određivanjem pHPZC površine. Do najbolje adsorpcije DCF-a dolazi pri pH 4, neovisno o metodi sinteze. Dobiveni rezultati upućuju na višeslojnu adsorpciju i Freundlichov izotermni model. Pri pH 6 adsorpcija DCF-a bitno je oslabljena, dok pH 8 nije prisutna. Do adsorpcije CBZ-a nije došlo u ispitivanim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-1982 - Nano-katalizatori aktivirani Sunčevim zračenjem u tehnologijama zaštite okoliša (NaSCEnT) (Kušić, Hrvoje, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Hrvoje Kušić
(mentor)