Pregled bibliografske jedinice broj: 113285
Mogućnost pripreme novog polimernog materijala iz degradiranih polimernih mješavina SAN/EPDM
Mogućnost pripreme novog polimernog materijala iz degradiranih polimernih mješavina SAN/EPDM // I. hrvatska konferencija EKOINŽENJERSTVO 2002 / Koprivanac, Natalija (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002. str. 150-150 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 113285 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost pripreme novog polimernog materijala iz degradiranih polimernih mješavina SAN/EPDM
(Preparing of new polymer material from degradated polymer blends SAN/EPDM)
Autori
Vugrinec, Jasminka ; Kratofil, Ljerka ; Hrnjak-Murgić, Zlata ; Ptiček, Anita ; Jelenčić, Jasenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
I. hrvatska konferencija EKOINŽENJERSTVO 2002
/ Koprivanac, Natalija - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002, 150-150
Skup
I. hrvatska konferencija EKOINŽENJERSTVO 2002
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 22.10.2002. - 24.10.2002
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
degradacija; polimerna mješavina; SAN; EPDM
(degradation; polymer blend; SAN; EPDM)
Sažetak
Rastuća svijest o zaštiti prirode i stalno povećanje upotrebe polimernih materijala nužno zahtijeva odgovarajuće zbrinjavanje polimernog otpada. Recikliranje plastike najinteresantniji je način zbrinjavanja polimernog otpada s ekonomskog i ekološkog aspekta. Proces recikliranja polimera pruža nove izazove i velike mogućnosti u pripremi novih materijala, miješanjem s drugim polimerima ili s drugim materijalima. Danas se polimeri koriste na bezbroj različitih načina, bilo kao čisti polimeri ili višekomponentni materijali u višeslojnim (laminatnim) materijalima i kompozitima. Recikliranje plastike doživjelo je pomak u odnosu na prvotno mehaničko recikliranje na integralni pristup, koji uključuje mehaničko i kemijsko recikliranje kao i spaljivanje polimera s oporavkom energije. Kemijsko recikliranje omogućuje oporavak ostarjelog, degradiranog polimera kemijskim povezivanjem s drugim, novim polimerom. Takvim povezivanjem omogućuje se priprema u potpunosti novog polimernog materijala[1] kojem se otvaraju nove mogućnosti primjene. Mogući kemijski oporavak polimernog materijala istraživan je i u ovom radu. Pripremljene su polimerne mješavine stiren-akrilonitrila (SAN) i etilen-propilen-dienskog polimera (EPDM) lijevanjem iz otopine kloroforma u omjeru 80/20. Polimerne mješavine su toplinski degradirane na temperaturi od 140oC u zadanim vremenskim razmacima. Karakterizacija ostarenih uzoraka provedena je na IR-spektrofotometru. Potom su stareni uzorci polimerizirani u smjesi otapala toluen/etil-metil-keton uz inicijator benzoil peroksid (BPO) i monomer stiren (St). Nakon polimerizacije dobivena smjesa polimera razdvojena je na homopolimer, cijepljeni kopolimer i preostali gel. Razdvajanje smjese polimera provedeno je u smjesi otapala aceton/metanol, odvojen je SAN, a u tetrahidrofuranu odvojen je cijepljeni kopolimer (EPDM-g-SAN), neotopljeni dio smjese je preostali gel. Rezultati su pokazali da djelovanje topline uzrokuje degradaciju SAN/EPDM polimernih mješavina, a kao posljedica nastaju polimerni radikali koji tijekom polimerizacije u najvećem dijelu sudjeluju u nastajanju cijepljenog kopolimera. Najveći udio cijepljenog kopolimera dobiven je kod polimerne mješavine starene najdulji vremenski period (90 sati), a što je posljedica prisustva velikog broja polimernih radikala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
0125013
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ljerka Kratofil Krehula
(autor)
Anita Ptiček Siročić
(autor)
Jasenka Jelenčić
(autor)
Zlata Hrnjak-Murgić
(autor)