Pregled bibliografske jedinice broj: 1132670
TEHNOLOGIJE ZA POSTIZANJE NZEB STANDARDA
TEHNOLOGIJE ZA POSTIZANJE NZEB STANDARDA // Zbornik sažetaka predavanja s XV dana Hrvatske komore inženjera građevinarstva / Lakušić, Stjepan (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora inženjera građevinarstva, 2021. str. 154-154 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1132670 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TEHNOLOGIJE ZA POSTIZANJE NZEB STANDARDA
(TECHNOLOGIES FOR ACHIEVING NZEB STANDARD)
Autori
Milovanović, Bojan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka predavanja s XV dana Hrvatske komore inženjera građevinarstva
/ Lakušić, Stjepan - Zagreb : Hrvatska komora inženjera građevinarstva, 2021, 154-154
ISBN
978-953-49360-2-3
Skup
15. dani hrvatske komore inženjera građevinarstva (HKIG 2021)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 17.06.2021. - 19.06.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
NZEB, BIM, BIMzeED, NZEB Roadshow, Eco-Sandwich
Sažetak
Implementacijom standarda zgrade gotovo nulte energije (NZEB) došlo je značajnog razvoja novih materijala i proizvoda koje uglavnom karakterizira manja toplinska provodljivost, a koji su namijenjeni za gradnju NZEB-a. Ovaj rad će dati kratki pregled novih smjerova razvoja proizvoda koji se koriste za toplinsku izolaciju vanjske ovojnice zgrade, minimiziranje toplinskih mostova, ostakljene dijelove zgrade, te proizvode za postizanje zrakonepropusnosti ovojnice zgrade. Također, za projektiranje NZEB-a je potreban koordiniran i sveobuhvatni pristup svih struka uključenih u projektiranje zgrade od koncepta i idejnog projekta zgrade, pa sve do izvedbenog projekta te stručna i pažljivo kontrolirana izvedba. Kvalitetan i optimiran energetski koncept NZEB- a uključuje dobro izbalansirane, ali ne i predimenzionirane debljine toplinske izolacije kao i termotehničke sustave, uz obveznu primjenu obnovljivih izvora energije (OIE). Ukratko će se prikazati numeričke metode modeliranja ponašanja topline i vlage na ovojnici zgrade kao i prednosti BIM pristupa projektiranju NZEB-a. Također, u radu će se prikazati rezultati mjerenja potrošnje energije u tri stana u zgradi izgrađenoj od Eco-Sandwich panela koja je bila u uvjetima stvarnog korištenja, uključujući prikaz rezultata mjerenja uvjeta unutarnjeg okoliša, temperature, relativne vlažnosti zraka te koncentracije CO2.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--600946-EPP-1-2018-1-IE-EPPKA2-KA - Education for zero energy Buildings using Building Information Modelling (BIMzeED) (Milovanović, Bojan) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Bojan Milovanović
(autor)