Pregled bibliografske jedinice broj: 1132669
Utjecaj financijskog trenja na razvoj i opstanak srednjih poduzeća u Republici Hrvatskoj
Utjecaj financijskog trenja na razvoj i opstanak srednjih poduzeća u Republici Hrvatskoj // Oeconomica Jadertina, 1 (2021), 41-50 doi:10.15291/oec.3385 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1132669 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj financijskog trenja na razvoj i opstanak srednjih poduzeća u Republici Hrvatskoj
(The impact of financial friction on the development and survival of medium-sized enterprises in the Republic of Croatia)
Autori
Brlečić Valčić, Sonja
Izvornik
Oeconomica Jadertina (1848-4956) 1
(2021);
41-50
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
financijsko trenje ; strategija razvoja srednjih poduzeća ; održivi poslovni modeli
(financial friction ; medium enterprise development strategy ; sustainable business models)
Sažetak
Financijsko trenje kao poveznica povrata financijskog kapitala, tj. povrata kapitala i imovine, troška kapitala koji plaćaju poduzeća i iznosa koji ulagači zarađuju od financijskih zahtjeva, u ekonomskoj se teoriji rijetko koristi i uvodi u politiku financijske analize, uglavnom monetarnih vlasti. Dosadašnja istraživanja o tome ukazala su na potrebu uvođenja takvih modela u financijsku analizu, uglavnom radi ispitivanja potrebe za povećanjem priljeva raspoloživoga kapitala po prihvatljivim stopama. U ovome radu predložen je drugačiji pristup ovom problemu, tj. na uzorku financijskih podataka za pet poslovnih godina pedeset srednjih hrvatskih poduzeća, primjenom modela temeljenih na ANFIS-u, analiziran je utjecaj financijskog trenja na razvojni potencijal poduzeća. U definiciji modela korištene su varijable povrat imovine (ROA), povrat na kapital (ROE), koeficijent vlastitog financiranja, faktor zaduženosti i EBITDA marža. Provedena analiza može poslužiti poduzetnicima u pronalaženju optimalnih omjera financijske poluge za održivo poslovanje okrenuto razvojnim strategijama, ali i kreatorima politike u definiranju potrebe za subvencioniranjem kamatnih stopa na poslovne zajmove.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ERIH+
- DOAJ