Pregled bibliografske jedinice broj: 113243
Pregled strategija razvoja
Pregled strategija razvoja // Zbornik radova: Znanstveni skup Stabilizacija- participacija- razvoj / Družić, Ivo (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2002. str. 451-461 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 113243 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregled strategija razvoja
(Development Strategies Revisited)
Autori
Bađun, Marijana ; Šimurina, Jurica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova: Znanstveni skup Stabilizacija- participacija- razvoj
/ Družić, Ivo - Zagreb : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2002, 451-461
Skup
Stabilizacija - participacija - razvoj: znanstveni skup povodom 80. obljetnice rođenja Jakova Sirotkovića, professora emeritusa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.09.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ekonomski razvoj ; Hrvatska ; strategije razvoja
(economic development ; Croatia ; development strategies)
Sažetak
U ovom radu težište će biti na sagledavaju dosadašnjih strategija koje su izrađene za Hrvatsku. Ovdje ćemo se osvrnuti i na one službene, čiji naručitelj je bila Vlada RH, kao i one neovisne o javnim institucijama. S druge strane dati ćemo i svoj doprinos razmišljanju o potencijalnim mogućnostima stvaranja strategije za Hrvatsku, odnosno u kojem smjeru bi takva strategija trebala ići. Općenito kad govorimo o razvoju mislimo na promjene u gospodarskom ali i u socio-kulturnom aspektu društva koje se mora mijenjati ako se želi razvijati. Tako Gouletu (1971) smatra da bi se razvoj trebao koncentrirati na tri temeljne vrijednosti: zadovoljavanje osnovnih potreba stanovnika (stanovanje, hrana, odjeća, osnovno obrazovanje), postizanje osjećaja samostalnosti neke zemlje (onemogućavanje iskorištavanja od strane ostalih i mogućnost donošenja odluka pod jednakim uvjetima) i unapređivanje slobode ljudi da sami određuju svoju sudbinu (proširivanje polja izbora za pojedince i društvo u cjelini). Na žalost, ne postoji jedinstvena strategija (plan) primjenjiva na sve zemlje koja bi omogućila postizanje tih vrijednosti, već pri njenoj izradi valja voditi računa o specifičnostima pojedine zemlje. Od 1990. godine u Hrvatskoj nema sustavnog, konzistentnog i institucionaliziranog rada na formuliranju dugoročne strategije gospodarskog razvoja, što se posebno odnosi na državnu razinu. Vođenje tekuće ekonomske politike bez uzimanja u obzir dugoročnih ciljeva može imati izrazito negativne posljedice, pa je iz tog razloga važno postojanje realne i jasno razrađene dugoročne strategije gospodarskog razvoja. U nastavku dajemo pregled dosdašnjeg rada na ovom polju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA