Pregled bibliografske jedinice broj: 1132412
Primjena TiO2-Fe2O3 fotokatalizatora za razgradnju farmaceutskih mikroonečišćivala
Primjena TiO2-Fe2O3 fotokatalizatora za razgradnju farmaceutskih mikroonečišćivala, 2019., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1132412 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena TiO2-Fe2O3 fotokatalizatora za razgradnju
farmaceutskih mikroonečišćivala
(Removal of pharmaceuticals by TiO2-Fe2O3 based
photocatalytic degradation)
Autori
Rakitičan, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2019
Stranica
35
Mentor
Kušić, Hrvoje
Ključne riječi
diklofenak, kompozit TiO2-Fe2O3, napredni oksidacijski proces, fotokatalitička razgradnja, Sunčevo zračenje
(diclofenac, composite TiO2-Fe2O3, advanced oxidation process, photocatalytic degradation, solar irradiation)
Sažetak
Farmaceutici su spojevi koji se koriste za liječenje i sprečavanje bolesti, stoga imaju veliku ulogu u životu ljudi i životinja. Ukoliko u prekomjernim količinama dospiju u okoliš, narušavaju prirodnu ravnotežu. Stoga se danas provodi velik broj istraživanja koja se odnose na uklanjanje farmaceutika iz okoliša, kako ne bi došlo do trajno štetnih posljedica. Diklofenak je nesteroidni antireumatik koji djeluje analgetski, protuupalno i antipiretski. Samim time njegova je upotreba široko rasprostranjena i zbog toga se nalazi u velikim količinama u okolišu. Cilj ovog istraživanja je ispitati učinkovitost razgradnje diklofenaka djelovanjem simuliranog Sunčevog zračenja. Kao fotokatalizator korišten je kompozit TiO2-Fe2O3 koji je sintetiziran na dva načina: sol-gel postupkom te koprecipitacijom. Fotokatalizator je nanošen na staklene pločice koje su služile kao nosači. Koprecipitacija kao jedna od metoda sinteze fotokatalizatora nije se pokazala obećavajućom, dok kod fotokatalizatora dobivenog sol-gel postupkom dolazi do najbolje adsorpcije DCF-a pri pH vrijednosti 4 te njegove razgradnje djelovanjem simuliranog Sunčevog zračenja. Većinu adsorpcijskih izotermi najbolje opisuje Freundlichov model adsorpcije što upućuje na nehomogenost površine fotokatalizatora. Primijećeno je kako se kod pH vrijednosti 4 ukloni najviše DCF-a, što je povezano s najvećim dosegom adsorpcije samog farmaceutika na površinu fotokatalizatora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-1982 - Nano-katalizatori aktivirani Sunčevim zračenjem u tehnologijama zaštite okoliša (NaSCEnT) (Kušić, Hrvoje, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Hrvoje Kušić
(mentor)