Pregled bibliografske jedinice broj: 1132091
Uklanjanje amonijakalnog dušika iz procjednih voda odlagališta otpada fizikalno-kemijskim postupcima
Uklanjanje amonijakalnog dušika iz procjednih voda odlagališta otpada fizikalno-kemijskim postupcima, 2016., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1132091 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje amonijakalnog dušika iz procjednih voda
odlagališta otpada fizikalno-kemijskim postupcima
(Removal of ammoniacal nitrogen in landfill
leachate using physical-chemical processes)
Autori
Jovanović, Toni
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
28.01
Godina
2016
Stranica
60
Mentor
Kušić, Hrvoje
Ključne riječi
odlagalište otpada, procjedne vode, otpadne vode, uklanjanje amonijakalnog dušika
(landfill, leachate, waste waters, removal of ammoniacal nitrogen)
Sažetak
Procjedne vode odlagališta otpada spadaju među najonečišćenije otpadne vode i mogu imati značajan štetan učinak na ljudsko zdravlje i okoliš. Stoga je nužna njihova obrada s ciljem uklanjanja prisutnih štetnih tvari i smanjenja njihovih koncentracija na razine prihvatljive za okoliš. Zakonska regulativa iz područja okoliša nameće kriterije vezane za dizajn samo odlagališta i ispuštanje procjedne vode. Trenutno nema univerzalnog postupka za sve procjedne vode. Specifična rješenja su potrebna za svaku procjednu vodu, ovisno o njenim karakteristikama. Prisutnost visokih koncentracija amonijakalnog dušika (NH3-N) u procjednim vodama odlagališta tijekom dugih vremenskih perioda je jedan od glavnih problema s kojim se suočavaju na odlagalištima otpada. Za uklanjanje NH3-N primjenjuje se nekoliko tehnologija obrada, koje uključuju: taloženje, koagulaciju, anaerobno uklanjanje amonijaka, membranske tehnologije, stripiranje i dr. U ovom radu korišten je fizikalno kemijski proces kemijskog taloženja uz pomoć gašenog vapna, koji je slijedno kombiniran sa postupkom karbonizacije, s ciljem uklanjanja amonijakalnog dušika. Uklanjanje amonijakalnog dušika nakon ovog procesa je bilo 100%-tno, te je postignuto znatno snižavanje drugih vrijednosti većine bitnih pokazatelja važnih za sigurno ispuštanje obrađene vode u okoliš prema zakonskim normama. Testovima sa korištenjem CO2 i sumpornom kiselinom u svrhu reguliranja pH vrijednosti potvrđeno je važnost iste za provedeni postupak. Utvrđena su tri mehanizma uklanjanja NH3-N: adsorbiranje u talog, transformacija u ureu te njeno taloženje, i prevođenje u plin amonijak, dok je ovaj potonji najodgovorniji za postignute rezultate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-7900 - Istraživanje utjecaja na okoliš primjene nanomaterijala u pročišćavanju voda (NanoWaP) (Kušić, Hrvoje, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Hrvoje Kušić
(mentor)