Pregled bibliografske jedinice broj: 1131943
Primjena Pravilnika za opis i pristup građi za opis u knjižnicama, arhivima i muzejima u opisu složene rukopisne ostavštine
Primjena Pravilnika za opis i pristup građi za opis u knjižnicama, arhivima i muzejima u opisu složene rukopisne ostavštine // Mirna Willer: Festschrift / Katić, Tinka ; Tomašević, Nives (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020. str. 245-274
CROSBI ID: 1131943 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena Pravilnika za opis i pristup građi za
opis u knjižnicama, arhivima i muzejima u opisu
složene rukopisne ostavštine
(Application of the Rules for resource
description and access in libraries, archives
and museums when describing complex manuscript
collections)
Autori
Zlodi, Goran ; Štefanac, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Mirna Willer: Festschrift
Urednik/ci
Katić, Tinka ; Tomašević, Nives
Izdavač
Sveučilište u Zadru
Grad
Zadar
Godina
2020
Raspon stranica
245-274
ISBN
978-953-331-274-3
Ključne riječi
kataložna pravila, Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima, zbirni opis, rukopis, konceptualni modeli
(cataloguing rules, Rules for resource description and access in libraries, archives and museums, collection description, manuscript, conceptual models)
Sažetak
Opis složenih zbirki baštine uvijek je bio izazov za katalogizatora. Ako je cilj opisa predmeta baštine predstaviti sve elemente i perspektive složenosti, onda je takvom konceptu potreban novi skup kataložnih pravila koja se odnose na opis i pristup građi u arhivima, muzejima i knjižnicama. Upravo takva pravila donosi novi hrvatski Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima, u čiju su izradu od 2013. uključeni stručnjaci iz područja baštine i akademske zajednice. U ovom se radu ispituju odredbe i elementi i primjenjuju na primjeru opisa rukopisne ostavštine Ivana Belavića koja je pohranjena u Hrvatskom željezničkom muzeju u Zagrebu. Također, na istom se primjeru predlažu mogući novi pristupi odnosima koji se tek trebaju definirati s obzirom na to da je u vrijeme pisanja ovog rada bilo dovršeno tek sedam od planiranih dvanaest poglavlja Pravilnika.Ostavština Ivana Belavića dio je fundusa Knjižnice Hrvatskog željezničkog muzeja i dio njezine Zbirke propisa, povijesnih osvrta i drugih tiskovina o želje-znici. Unutar ostavštine postoje različite vrste građe, koju je stvorio i prikupio Ivan Belavić. Stoga se u prvom dijelu rada testira način na koji nova kataložna pravila rješavaju složenost ove specifične situacije na svim razinama opisa. Drugi dio rada razmatra mogućnosti povezivanja podataka različitih prove-nijencija, u katalogu i putem povezanih otvorenih podataka s drugim izvorima, koristeći odnose konceptualizirane kao entitete.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb