Pregled bibliografske jedinice broj: 1131624
Nova saznanja o neurorazvojnim poremećajima autističnog spektra
Nova saznanja o neurorazvojnim poremećajima autističnog spektra, 2012., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1131624 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nova saznanja o neurorazvojnim poremećajima autističnog spektra
(New findings on autism spectrum disorders)
Autori
Polšek, Dora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
31.05
Godina
2012
Stranica
29
Mentor
Šimić, Goran
Ključne riječi
autizam ; poremećaj autističnog spektra
(autism ; autistic spectrum disorder)
Sažetak
Poremećaji autističnog spektra skup su kompleksnih neurorazvojnih poremećaja koje karakteriziraju deficit uzajamnih socijalnih interakcija, abnormalni razvoj i upotreba jezika te monotono repetitivno ponašanje. S nasljednom komponentom procjenjenom na više od 90%, ovi poremećaji spadaju u najjače genetički uvjetovane psihičke bolesti mladih. Unatoč kompleksnosti i mnogim nepoznanicama, u zadnje vrijeme mnogo se napreduje u istraživanju etiologije, rane dijagnostike i terapije autizma. Uz velika postignuća na području neuropatologije, nekoliko tehnoloških inovacija kao što su funkcionalni MRI pri spavanju, diffusion tensor imaging (DTI) te magnetska rezonantna protonska spektroskopija (1H-MRS), omogućilo je istraživanje suptilnih morfoloških i neurokemijskih promjena autističnog mozga. Ovaj pregled prikazuje jasan sažetak do sada poznatih morfološkoh i neurokemijskih promjena u autizmu, te također kratak uvod u funkcionalna istraživanja koja su počela napredovati u zadnjem desetljeću. Napokon, spominjem utvrđivanje novih dijagnostičkih kriterija i njihovu važnost u ranom prepoznavanju i pristupu pacijentima sa poremećajima autističnog spektra.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Psihologija, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)