Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1131534

Plaće u Hrvatskoj s osvrtom na minimalnu plaću


Bejaković, Predrag
Plaće u Hrvatskoj s osvrtom na minimalnu plaću // Financije, pravo i porezi, 23 (2021), 6; 4-4 (nije recenziran, uvodnik, ostalo)


CROSBI ID: 1131534 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Plaće u Hrvatskoj s osvrtom na minimalnu plaću
(Wages in Croatia with particular attention to the wage minimum)

Autori
Bejaković, Predrag

Izvornik
Financije, pravo i porezi (1845-0814) 23 (2021), 6; 4-4

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, uvodnik, ostalo

Ključne riječi
Hrvatska ; plaće ; minimalna plaća ; tržište rada
(Croatia ; wages, minimal Wage ; labour Market)

Sažetak
Sindikati u Hrvatskoj opravdano navode kako su naše plaće razmjerno niske s obzirom na cijene koje uglavnom odgovaraju onima u zapadnoj Europi. Pomalo je već i dosadno ponavljati kako se plaće ne mogu administrativno povećati, a da se ne ugrozi konkurentska sposobnost gospodarstva. Najkraće, naše plaće u potpunosti odgovaraju razini dosegnutog stupnja gospodarskog razvoja, pa su čak i ponešto previsoke s obzirom na našu produktivnost. Slovenska prosječna plaća 2019. u neto iznosu bila je oko 1135 era, dok je istodobno u Hrvatskoj bila oko 860 eura, što je približno manje za trećinu. Ipak, prema podacima Eurostata za 2017, godinu, produktivnost rada u Sloveniji (oko 40, 8 tisuća eura po zaposlenom) bila je gotovo duplo veća od Hrvatske (22, 8 tisuća eura), tako da najkraće, naše plaće su niske za naše cijene, ali visoke s obzirom na našu produktivnost. Iako se to možda ne čini na prvi pogled, dosta važna odrednica ukupne razine plaća je iznos minimalne plaće, jer je posve jasno kako se zaposleni međusobno svjesno ili nesvjesno uspoređuju s drugima, pa onda pokušavaju ocijeniti jesu li dobro plaćeni. Sindikati s pravom navode kako je naša minimalna plaća niska. Ipak, u posljednjih deset godina, bruto minimalna plaća u Hrvatskoj je značajno narasla s 2814 kune u 2012. na 4250 kuna u 2021. To je apsolutni porast od 1436 kune ili 51%, što sigurno nije zanemarivo. Mogući daljnji snažniji porast minimalne plaće u Hrvatskoj vjerojatno će dovesti do toga da se neće moći zaposliti svi tražitelji zaposlenja koji za svoje moguće poslodavce nisu vrijedni tog iznosa.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Ekonomija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Institut za javne financije, Zagreb

Profili:

Avatar Url Predrag Bejaković (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Bejaković, Predrag
Plaće u Hrvatskoj s osvrtom na minimalnu plaću // Financije, pravo i porezi, 23 (2021), 6; 4-4 (nije recenziran, uvodnik, ostalo)
Bejaković, P. (2021) Plaće u Hrvatskoj s osvrtom na minimalnu plaću. Financije, pravo i porezi, 23 (6), 4-4.
@article{article, author = {Bejakovi\'{c}, Predrag}, year = {2021}, pages = {4-4}, keywords = {Hrvatska, pla\'{c}e, minimalna pla\'{c}a, tr\v{z}i\v{s}te rada}, journal = {Financije, pravo i porezi}, volume = {23}, number = {6}, issn = {1845-0814}, title = {Pla\'{c}e u Hrvatskoj s osvrtom na minimalnu pla\'{c}u}, keyword = {Hrvatska, pla\'{c}e, minimalna pla\'{c}a, tr\v{z}i\v{s}te rada} }
@article{article, author = {Bejakovi\'{c}, Predrag}, year = {2021}, pages = {4-4}, keywords = {Croatia, wages, minimal Wage, labour Market}, journal = {Financije, pravo i porezi}, volume = {23}, number = {6}, issn = {1845-0814}, title = {Wages in Croatia with particular attention to the wage minimum}, keyword = {Croatia, wages, minimal Wage, labour Market} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font