Pregled bibliografske jedinice broj: 1131421
Slivno Ravno. Glagoljaško pučko crkveno pjevanje u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji
Slivno Ravno. Glagoljaško pučko crkveno pjevanje u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji. Zagreb: Hrvatska kulturna udruga Pjevana baština ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Hrvatsko katoličko sveučilište, 2020 (monografija)
CROSBI ID: 1131421 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slivno Ravno. Glagoljaško pučko crkveno pjevanje u
Splitsko-makarskoj nadbiskupiji
(Slivno Ravno - glagolitic folk church chanting in
the archdiocese of Split-Makarska)
Autori
Ćaleta, Joško ; Ćurković Nimac, Jasna ; Vidović, Domagoj ; Nimac, Dragan
Prevoditelji
Vunić, Krešimir
Ostali urednici
Nimac, Dragan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Hrvatska kulturna udruga Pjevana baština ; Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Hrvatsko katoličko sveučilište
Grad
Zagreb
Godina
2020
Stranica
177
ISBN
978-953-7528-12-6
Ključne riječi
Slivno Ravno ; glagoljaško pjevanje ; povijest ; običaji ; kultura pamćenja
(Slivno Ravno, glagolitic chant ; history ; customs ; culture of memory)
Sažetak
Multimedij „Slivno Ravno – glagoljaško pučko crkveno pjevanje u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji” u nizu je projekata Hrvatske kulturne udruge „Pjevana baština“. Sadrži monografiju o povijesti i crkvenom pjevanju u Slivnu Ravnom, nosač zvuka (CD) glagoljaških pučkih crkvenih liturgijskih i paraliturgijskih napjeva, te nosač slike i zvuka (DVD) s dokumentarnim filmovima o pjevanju, mjestu i župi u neretvanskoj dolini. On predstavlja stoljetnu glazbenu tradiciju koju su generacije slivanjskih pjevača prenosili sve do današnjih dana. Sadržaj monografije otvara se uvodom, nadbiskupovim proslovom, zatim slijede povijesni prikaz o mjestu i župi (crkvama), glagoljaškoj baštini, te zapisi o vjerskim običajima i životu kao i o glazbenim karakteristikama glagoljaškog pučkog crkvenog pjevanja u Slivnu Ravnom. Bogatstvo monografije svakako je i notna transkripciji, kao i brojne fotografije koje živopisno uprizoruju slivanjsku kulturnu baštinu. Monografija sadrži i sažetak na engleskom. Posebnu vrijednost ovoga multimedija čine tonski zapisi cjelokupnoga repertoara što ga današnji pučki crkveni pjevači još uvijek prakticiraju ili su ga, po sjećanju svojih starijih članova, mogli obnoviti i za ovu prigodu otpjevati. Dokumentarni filmovi, uz monografiju, vizualno svjedoče o sačuvanim običajima i tradicijskom pjevanju u Slivnu Ravnom. Naslovna stranica monografije uz motive iz Slivna Ravnog (crkva sv. Liberana na prednjoj stranici, i župna crkva sv. Stjepana Prvomučenika na zadnjoj stranici) ističe i znak splitske prvostolnice i Grgura Ninskog, zagovornika staroslavenskog jezika i narodnog pisma glagoljice kao i glagoljaškoga bogoslužja, čiji monumentalni kip resi staru splitsku jezgru, i bit će svojstvena svim izdanjima u nizu HKU Pjevane baštine vezanima za župe Splitsko-makarske nadbiskupije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest, Etnologija i antropologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Glazbena umjetnost
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Krešimir Vunić
(prevoditelj)
Domagoj Vidović
(autor)
Jasna Ćurković Nimac
(autor)
Joško Ćaleta
(autor)
Dragan Nimac
(autor)