Pregled bibliografske jedinice broj: 1131214
Nedostatak temeljnih vrijednosti u narodu i njegove posljedice. Egzegetsko-teološka analiza Hoš 4,1-3
Nedostatak temeljnih vrijednosti u narodu i njegove posljedice. Egzegetsko-teološka analiza Hoš 4,1-3 // Tvoja riječ nozi je mojoj svjetiljka, Zbornik radova povodom 70. godina života i 32. godine profesorskog djelovanja na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu profesora mr. sc. Bože Odobašića / Tomašević, Darko (ur.).
Sarajevo: Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu ; Glas Koncila, 2012. str. 163-178
CROSBI ID: 1131214 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nedostatak temeljnih vrijednosti u narodu i njegove
posljedice. Egzegetsko-teološka analiza Hoš 4,1-3
(Lack of fundamental values in the people and its
consequences. Exegetical-theological analysis of
Hosh 4.1-3)
Autori
Lujić, Božo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Tvoja riječ nozi je mojoj svjetiljka, Zbornik radova povodom 70. godina života i 32. godine profesorskog djelovanja na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu profesora mr. sc. Bože Odobašića
Urednik/ci
Tomašević, Darko
Izdavač
Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu ; Glas Koncila
Grad
Sarajevo
Godina
2012
Raspon stranica
163-178
ISBN
978-953-241-376-2
Ključne riječi
idolopoklonstvo ; Božji sud ; parbiti se ; istina ; ljubav ; spoznaja Boga ; proklinjanje ; laž ; ubijanje ; krađa ; preljub ; duh bluda
(idolatry ; Ordeal ; parbiti se ; truth ; love ; knowledge of God ; imprecation ; lie ; killing ; theft ; adultery ; the spirit of fornication)
Sažetak
Rad posvećuje posebnu pozornost Hošeinu tekstu 4, 1-3 koji je programatski uvod u drugi dio Hošeine knjige (4-11). Sam uvodni tekst treba gledati u povezanosti s onim što je rečeno u Hoš 1-3, ali još više u odnosu s onim što slijedi iza ovoga uvoda (4-11). Sam pak uvod pokazuje literarnu i teološku uravnoteženost, što pokazuje i sama analiza slogova u pojedinim recima i njihov međuodnos. Navedeni ulomak 4, 1-3 upućuje sadržajno i na povezanost s Dekalogom, kao i na sklopljeni savez. Ulomak je neka vrsta sudskoga procesa koji Gospodin pokreće protiv svojega naroda. Razlog takvu postupku jest nedostatak temeljnih životnih vrijednosti: 'emet (istine/vjernosti), hesed (ljubavi) i da'at 'elohim (spoznaje Boga). Upravo je sintagma spoznaja Boga ključna za razumijevanje poruke ovoga ulomka. Ova tri nedostatka odnosila bi se na prve tri zapovijedi Dekaloga. Posljedica tog nedostatka temeljnih vrijednosti života pokazuje se i na praktičnom području koje se izražava u gramatički oblikovanih pet infinitiva apsolutnih vezanih uz glagol prs, te je još jednoga dodatnoga zločina koji se odnosi vjerojatno na ubojstva na političkom području u doba proroka Hošee. Posljedica takva ponašanja jest strahovita suša koja će zahvatiti svu zemlju, sve njezine stanovnike, čak i životinje, ptice i ribe i biti sud narodu za njegova djela. Na taj način Hošea pokazuje kako je život međusobno povezan kako u vertikali, tako i u horizontali. Nedostatak spoznaje Boga vodi iskrivljavanju u praktičnom životu i rušenju ljudskoga dostojanstva. To Hošea opisuje sintagmom da je duh bluda zavladao po svoj zemlji i zahvatio sve slojeve. Narod je zamijenio stvoritelja sa stvorenjem, a darovatelja s darom. U tomu je tragičnost i za narod i za čovjeka pojedinca, ali i za zemlju kao čovjekov dom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija