Pregled bibliografske jedinice broj: 1130586
Učenički i nastavnički stavovi o lektiri u elektroničkome obliku i upućenosti u portal eLektire
Učenički i nastavnički stavovi o lektiri u elektroničkome obliku i upućenosti u portal eLektire, 2018., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet u Zagrebu, Zagreb
CROSBI ID: 1130586 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učenički i nastavnički stavovi o lektiri u elektroničkome obliku i upućenosti u portal eLektire
(Students' and Teachers' Attitudes about Reading in Electronic Form and Knowledge of the Internet Reader "eLektire Portal")
Autori
Belak, Tea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet u Zagrebu
Mjesto
Zagreb
Datum
18.09
Godina
2018
Stranica
91
Mentor
Slavić, Dean
Neposredni voditelj
Slavić, Dean
Ključne riječi
čitanje, lektira, informacijsko-komunikacijska tehnologija, elektronička knjiga, motivacija, srednjoškolci, nastavnici
(reading, required reading, information and comunications technology, electronic book, motivation, high-school students, teachers)
Sažetak
Tema su rada učenički i nastavnički stavovi o lektiri u elektroničkome obliku i upućenost u portal eLektire. U radu je razmotreno nekoliko ključnih problema. Prvi je izazov uvođenja informacijsko-komunikacijske tehnologije u obrazovni proces, s osvrtom na najvažnije projekte uvođenja informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavu i poticaja čitanja na novim medijima koji se trenutno provode, posebice projekt eŠkole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola čiji je nositelj CARNet. Drugi je problem predstavljanje promijenjene paradigme čitanja u 21. stoljeću i fenomena elektroničke knjige te tehnoloških, sadržajnih i multimedijalnih mogućnosti koje ona nudi. Rad se osvrnuo i na dosad provedene projekte digitalizacije književnih djela u Republici Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na portal eLektire čiji su sadržaj i korisničko sučelje analizirani i vrednovani prema kriterijima navedenima u nedavno donesenom Prijedlogu kriterija i preporuka za izradu kvalitetnih e-lektira, dokumentu koji nudi smjernice za kvalitetno sadržajno predstavljanje lektirnoga djela u elektroničkome okruženju, a koje pridonose potrebama učenika i razvoju njihovih digitalnih kompetencija. Zadnji je ključni problem položaj lektire u suvremenoj nastavi Hrvatskoga jezika, u skladu sa sve lošijim čitateljskim navikama učenika te sve manjom motivacijom za čitanje. Glavni dio rada zauzima istraživanje kojemu je cilj bio metodom ankete ispitati odnos nastavnika i učenika prema uvođenju informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavu, utvrditi stupanj njihove upućenosti u fenomen elektroničke knjige i rad portala eLektire, kao i ispitati njihovo mišljenje o trenutnoj situaciji u nastavi lektire i mogućim promjenama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija