Pregled bibliografske jedinice broj: 1130495
Naglasni sustav osječkoga govora
Naglasni sustav osječkoga govora, 2021., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Osijek
CROSBI ID: 1130495 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Naglasni sustav osječkoga govora
(Accentuation system in the speech of
Osijek)
Autori
Rajle, Lorna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
08.03
Godina
2021
Stranica
222
Mentor
Elenmari Pletikos Olof ; Blaženka Martinović
Ključne riječi
osječki govor, urbani govor, silazni naglasak na nepočetnim slogovima, prenošenje naglaska, neutralni izgovor, ortoepska norma, zanaglasne dužine, akustika
(speech of Osijek, urban speech, descending accent on the non-beginning syllables, accent retraction, neutral speech, orthoepic norm, post-accentual lengths, acoustics)
Sažetak
Osijek je veliko gradsko središte čiji govornici u svom organskom idiomu imaju četveronaglasni novoštokavski sustav sličan standardu, ali s vrlo specifičnim i prepoznatljivim naglasnim obilježjima koja ga i bitno razlikuju od standarda. O naglascima u osječkom govoru pisao je Mislav Benić (2007), no opsežnija istraživanja osječkog naglasnog sustava do sada nisu provedena. U radu se stoga opisuje naglasni sustav osječkog govora u okviru četveronaglasnog podsustava novoštokavskog (i)jekavskog dijalekta s posebnim osvrtom na 1) mjesto naglaska u posuđenicama i govornim riječima s prednaglasnicom te naglasak u genitivu množine imenica i 2) fonetske ostvaraje leksičkih naglasaka s obzirom na kretanje tona i prosječno trajanje naglašenih i zanaglasnih samoglasnika te zanaglasnih dužina. Mjesto naglaska analizirano je na temelju slušne metode, a kretanje tona i trajanje naglašenih i zanaglasnih vokala te ostvaraj/neostvaraj zanaglasnih dužina analizirani su i slušnom i akustičnom metodom, nakon čega su uspoređeni rezultati obiju analiza. U istraživanju je sudjelovalo 90 osječkih govornika raspoređenih prema dobi u tri skupine. Za svaku skupinu utvrđene su naglasne specifičnosti, koje su uspoređene kako bi se utvrdile sličnosti i razlike u uporabi naglasaka s obzirom na različitu dob govornika, a sve radi utvrđivanja eventualnih naglasnih promjena u osječkom govoru. Rezultati dobiveni analizom mjesta naglaska i naglaska u genitivu množine imenica te kretanja tona i trajanja naglašenih i zanaglasnih vokala uspoređeni su s rezultatima dobivenim analizom govora referentne govornice hrvatskog neutralnog izgovora. Rezultati, pak, dobiveni analizom zanaglasnih dužina uspoređeni su s rezultatima dobivenim analizom govora referentne govornice kada izgovara propisane zanaglasne dužine, ali i kada ih s namjerom ne izgovara. Na taj način dobivene su sličnosti i razlike između naglasnog sustava osječkog govora i hrvatskog neutralnog izgovora te hrvatskog propisanog standarda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA