Pregled bibliografske jedinice broj: 1130279
Isus iz Nazareta u novim interpretativnim kontekstima
Isus iz Nazareta u novim interpretativnim kontekstima // 100 godina Franjevačke teologije u Sarajevu 1909. – 2009., Zbornik radova sa Znanstvenog skupa / Šarčević, Ivan (ur.).
Sarajevo: Franjevačka teologija Sarajevo, 2012. str. 335-348
CROSBI ID: 1130279 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Isus iz Nazareta u novim interpretativnim
kontekstima
(Jesus of Nazareth in New Interpretive Contexts)
Autori
Lujić, Božo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
100 godina Franjevačke teologije u Sarajevu 1909. – 2009., Zbornik radova sa Znanstvenog skupa
Urednik/ci
Šarčević, Ivan
Izdavač
Franjevačka teologija Sarajevo
Grad
Sarajevo
Godina
2012
Raspon stranica
335-348
ISBN
978-9958-742-13-2
Ključne riječi
Isus ; povijesni Isus ; konteksti ; svjetovi ; kriterij razlikovanja ; treće pitanje (third quest) ; nekanonski spisi ; učitelj mudrosti ; iscjelitelj ; pokretač društvenih previranja
(Jesus ; historical Jesus ; contexts ; worlds ; distinction criterion ; third quest ; non-canonical writings ; a teacher of wisdom ; healer ; the initiator of social turmoil)
Sažetak
Rad polazi od postmoderne paradigme svijeta, čovjeka, društva, a onda i iz pluralističkoga okružja i metoda istraživanja i djelovanja. Novi konteksti i novi svjetovi koji su otvoreni postmodernim usitnjavanjem svijeta donijeli su i nov pristup Pismu, a u našem slučaju i nov pristup istraživanjima Isusa iz Nazareta. Istraživanja su ukazala da su u moderni i postmoderni postojala tri temeljna pitanja ili tri temeljna pokušaja. Prvo pitanje obuhvaćalo je razdoblje od Renana do Schweizera s osobitim naglaskom na povijesnom Isusu. Drugo pitanje ili drugi pokušaj seže od A. Schweizera do 80. tih godina 20. st. Osobita pozornost posvećena je trećem pitanju (Third Quest) koje dovodi u pitanje kriterije drugoga pitanja (kriterij razlikovanja, metodu kritike povijesnih oblika i oslanjanje na kanonske izvore). Treće pitanje karakterizira kontekstualni kriterij, okretanje i nekanonskim izvorima, osobito Tominu evanđelju i naglašavanju društvenopolitičkih konteksta Isusova djelovanja. Svakako je tu važan kontekst Isusove pripadnosti židovstvu i kao religiji i kao narodu. Treće pitanje kritizira svako odbacivanje ili umanjivanje židovstva u shvaćanju Isusa iz Nazareta, jer se na taj način vrši nepovijesni pristup prema Isusu i predaji. Nova istraživanja teže različitom viđenju Isusa: kao eshatološkoga proroka, kao iscjelitelja, kao učitelja mudrosti, kao pokretača društvenih i političkih previranja, kao navjestitelja Božjega kraljevstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija