Pregled bibliografske jedinice broj: 1129276
Računovodstveno priznavanje i mjerenje elemenata intelektualnog kapitala prema MSFI i HSFI
Računovodstveno priznavanje i mjerenje elemenata intelektualnog kapitala prema MSFI i HSFI // INTELEKTUALNI KAPITAL - 30 godina teorije i prakse u svijetu i Hrvatskoj / Kolaković, Marko ; Mišević, Petar (ur.).
Zagreb: Hrvatska gospodarska komora (HGK), 2021. str. 165-184
CROSBI ID: 1129276 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Računovodstveno priznavanje i mjerenje elemenata intelektualnog kapitala prema MSFI i HSFI
(Accounting Recognition and Measurement of Intellectual Capital Elements According to IFRS and CFRS)
Autori
Aljinović Barać, Željana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
INTELEKTUALNI KAPITAL - 30 godina teorije i prakse u svijetu i Hrvatskoj
Urednik/ci
Kolaković, Marko ; Mišević, Petar
Izdavač
Hrvatska gospodarska komora (HGK)
Grad
Zagreb
Godina
2021
Raspon stranica
165-184
ISBN
978-953-7622-92-3
Ključne riječi
nematerijalna imovina, Hrvatski standardi financijskog izvještavanja - HSFI, Međunarodni standardi financijskog izvještavanja - MSFI, računovodstvo ljudskog kapitala
(intangible assets, Croatian Financial Reporting Standards – CFRS, International Financial Reporting Standards – IFRS, Human Resources Accounting – HRA)
Sažetak
Poduzeća koja imaju značajne aktivnosti istraživanja i razvoja, adekvatan dio troškova zaposlenika koji se odnosi na te aktivnosti trebaju kapitalizirati kao intelektualni kapital, odnosno dugotrajnu nematerijalnu imovinu. Na taj način dolazi do premještanja rashoda iz računa dobiti i gubitka/izvještaja o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti na imovinu u bilanci, što značajno mijenja iskazani financijski položaj i financijsku uspješnost poduzeća. Iz tog razloga, od ključne je važnosti pravilno računovodstveno priznavanje i mjerenje, što je u fokusu ovog rada. U prvom dijelu rad pruža pregled računovodstvenih standarda relevantnih za početno priznavanje i naknadno mjerenje elemenata intelektualnog kapitala u financijskim izvještajima, i to Hrvatskog standarda financijskog izvještavanja (HSFI) 5 - Nematerijalna imovina i Međunarodnog računovodstvenog standarda (MRS) 38 - Nematerijalna imovina. Poseban naglasak je stavljen na pitanje priznavanja interno stvorene nematerijalne imovine (imovine stvorene unutar subjekta). Također, opisat će se važnost računovodstva ljudskih resursa (engl. Human Resources Accounting, HRA) koje predstavlja skup mjerila primjenjivih na zaposlenike poduzeća s ciljem utvrđivanja njihove vrijednosti. Prema ovom sustavu, sami zaposlenici, ulaganja u razvoj njihovih znanja, vještina i sposobnosti, kao i ostali motivacijski faktori s ciljem zadržavanja talenata u poduzeću, predstavljaju imovinu koju je potrebno priznati u bilanci u različitim oblicima intelektualnog kapitala jer udovoljavaju kriterijima iz Okvira za sastavljanje i prezentiranje financijskih izvještaja. Svrha HRA je svim zainteresiranim dionicima osigurati dodatne informacije relevantne u procesu odlučivanja, jer prema mišljenju mnogih znanstvenika, postojeći, „tradicionalni“ financijski izvještaji zbog nedovoljne i/ili neadekvatne kvantifikacije ne uspijevaju izmjeriti i prikazati intelektualni kapital, a time posljedično i ne pružaju sve relevantne informacije o tome kako intelektualni kapital utječe na buduće poslovanje poduzeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija