Pregled bibliografske jedinice broj: 1129194
Biblijsko-pastoralni vidovi glavne Isusove zapovijedi
Biblijsko-pastoralni vidovi glavne Isusove zapovijedi // Uzvjerovah, zato besjedim (2 Kor 4, 13). Zbornik u čast prof. dr. sc. Josipa Balobana povodom 70. godine života / Šimunović, Josip ; Migles, Silvija (ur.).
Zagreb: Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Kršćanska sadašnjost, 2019. str. 241-258
CROSBI ID: 1129194 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biblijsko-pastoralni vidovi glavne Isusove
zapovijedi
(Biblical-pastoral aspects of the main commandment of
Jesus)
Autori
Lujić, Božo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Uzvjerovah, zato besjedim (2 Kor 4, 13). Zbornik u čast prof. dr. sc. Josipa Balobana povodom 70. godine života
Urednik/ci
Šimunović, Josip ; Migles, Silvija
Izdavač
Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
241-258
ISBN
978-953-11-1278-9
Ključne riječi
zapovijed ljubavi, bližnji, kriterij odnosa prema bližnjemu, otvorenost čovjeka, čovjek u središtu pastoralnog djelovanja
(commandment of love, neighbor, criterion of relationship to neighbor, openness of man, man at the center of pastoral action)
Sažetak
Rad polazi od Isusove glavne zapovijedi ljubavi: one prema Bogu i one prema bližnjemu i obrađuje ih u onome prvotnome kontekstu i u okviru funkcije koju je zapovijed ljubavi u tome misionarskom i pastoralnom vremenu imala. Analizirana je prva ili glavna zapovijed kao vertikala čovjekova odnosa i izvorišta prave ljubavi, a zatim jednako tako raščlanjena i druga zapovijed ljubavi prema bližnjemu kao prema samome sebi. Daje se odgovor na pitanja: zašto Isus nije naredio ljubav prema svim ljudima i zašto je stavio kriterij ljubavi prema vlastitome biću kao kriterij ljubavi prema bližnjemu. Na temelju konkretne analize doneseno je pravilo „bližnjega“ i odnosa prema njemu. Bližnji nije ni u kojem slučaju jedan čovjek, nego barem dvojica - jer se bližnji postaje kroz odnos, a ne kroz zadane datosti: biološke, krvne ili vjerske vezanosti. Na kraju su doneseni konkretni prijedlozi za pastoralno djelovanje u današnjem svijetu, vrlo široko postavljeno na antropološkoj razini. Isusov kriterij ljubavi uklanja sve granice i omeđenja bilo koje vrste jer ostaje čovjek koji je u potrebi i onaj drugi, koji može i treba pomoći.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija