Pregled bibliografske jedinice broj: 1128728
Karakterizacija sedimentnog okoliša i plastičnog otpada morskog sedimenta i plaže u uvali Stupica Mala (otok Žirje)
Karakterizacija sedimentnog okoliša i plastičnog otpada morskog sedimenta i plaže u uvali Stupica Mala (otok Žirje), 2021., diplomski rad, diplomski, Zagreb
CROSBI ID: 1128728 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakterizacija sedimentnog okoliša i plastičnog otpada morskog sedimenta i plaže u uvali Stupica Mala (otok Žirje)
(Characterization of sedimentary environment and plastics in marine and beach sediment in Stupica Mala Bay (Žirje Island))
Autori
Kostanjšek, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Mjesto
Zagreb
Datum
25.05
Godina
2021
Stranica
76+XII
Mentor
Pikelj, Kristina ; Fajković, Hana
Ključne riječi
uvala Stupica Mala ; otok Žirje ; granulometrija ; plastične čestice ; adsorbirani metali
(Stupica Mala Bay ; Žirje Island ; granulometry ; plastic particles ; adsorbed metals)
Sažetak
Uvala Stupica Mala nalazi se na JI dijelu otoka Žirja, najudaljenijeg naseljenog otoka u Šibenskom arhipelagu. Tri uzorka sedimenta s plaže iz uvale Stupica Mala, A (gornji intertajdal), B (donji intertajdal) i C (morski uzorak) granulometrijskom analizom definirani su kao pjeskoviti šljunci, a krećući se od plaže prema moru dolazi do smanjenja udjela šljunka i povećanja udjela pijeska. Uzorci imaju visok udio karbonata, koji se smanjuje sa smanjenjem veličine zrna. Rezultati analize mineralnog sastava pokazuju da sediment sadrži kalcit, aragonit, magnezijski kalcit i kvarc. Udio organske tvari u sedimentu iznosi 1, 07 %. Iz materijala frakcije > 4 mm koji je prikupljen sa suhog dijela plaže izdvojeno je 0, 47 g plastičnih čestica po 1 g sedimenta. Rezultati određivanja polimernog sastava 71 plastične čestice veće od 4 mm, pokazali su da je 68 % čestica sastava polietilena niske gustoće, 21 % je polipropilenskih čestica, polistirenskih čestica je 3 %, a kod 8 % uzoraka nije određen polimerni sastav. Analizom adsorbiranih metala na 15 uzoraka plastičnih čestica vidljivo je da maseni udjeli metala variraju ovisno o vrsti plastike, a najveći afinitet prema analiziranim metalima imaju polistirenski uzorci, slijede polipropilenski te polietilenski uzorci niske gustoće. Cink ima 7 puta veći afinitet za uzorke od polietilena niske gustoće u odnosu na elemente bakra, olova i kadmija. Kod polipropilena je afinitet za olovo 30 puta veći nego kod uzoraka od polietilena niske gustoće, dok kadmij ima slične vrijednosti kao i kod polietilena niske gustoće. Analizirani metali u malim količinama mogu biti prisutni u plastičnim uzorcima od njhove proizvodnje ili se mogu adsorbirati iz okolnog okoliša. U uvali Stupica Mala okolno tlo i stijene građene su od karbonata koji po prirodi nije akumulator, kao ni mogući izvor metala stoga su metali vjerojatno podrijetlom ili s plastičnih čestica ili su adsorbirani iz morske vode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-5832 - Međudjelovanje morskog (mikro)plastičnog otpada i metala zagađivala: mogući put od morskog okoliša do čovjeka (METALPATH) (Cuculić, Vlado, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb