Pregled bibliografske jedinice broj: 1128537
(Obvezno) cijepljenje i njegovi paradoksi: lažna autonomija?
(Obvezno) cijepljenje i njegovi paradoksi: lažna autonomija? // VIII. NACIONALNI KONGRES HRVATSKOG SOCIOLOŠKOG DRUŠTVA HRVATSKO DRUŠTVO I COVID-19 PANDEMIJA: KRIZA KAO PRILIKA? 20. – 21. svibnja 2021. ONLINE KNJIGA SAŽETAKA / Dražen Šimleša i sur. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko sociološko društvo, 2021. str. 36-36 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1128537 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
(Obvezno) cijepljenje i njegovi paradoksi: lažna autonomija?
((Obligatory) vaccination and its paradoxes: a false autonomy?)
Autori
Pavić, Željko ; Šuljok, Adrijana ; Jurlina, Juraj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VIII. NACIONALNI KONGRES HRVATSKOG SOCIOLOŠKOG DRUŠTVA HRVATSKO DRUŠTVO I COVID-19 PANDEMIJA: KRIZA KAO PRILIKA? 20. – 21. svibnja 2021. ONLINE KNJIGA SAŽETAKA
/ Dražen Šimleša i sur. - Zagreb : Hrvatsko sociološko društvo, 2021, 36-36
ISBN
978-953-8070-19-8
Skup
VIII. Nacionalni kongres Hrvatskog sociološkog društva "Hrvatsko društvo i COVID-19 pandemija: kriza kao prilika?"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.05.2021. - 21.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Cijepljenje, konzumerizam, individualizacija, zdravstveni sustavi, komunikacija liječnik-pacijent, fokus grupa.
(vaccination, consumerism, individualization, healtchare systems, doctor-patient communication, focus group)
Sažetak
Unatoč znanstveno dokazanim prednostima cijepljenja kao javnozdravstvene intervencije, cijepljenje izaziva mnoge prijepore, a jedan dio građana odbija ga djelomično ili u cijelosti. Pandemija vezana uz COVID-19 ove je prijepore učinila još vidljivim, a pokušaj njihova istraživanja i rješavanja još važnijim. U izlaganju se predstavljaju i komparativno analiziraju rezultati fokus grupa s građanima (četiri fokus grupe) i liječnicima (tri fokus grupe) provedenih krajem 2020. godine. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 40 građana i 46 liječnika, a podatci su prikupljeni pomoću platforme za provođenje asinkronih online fokus grupa. Osnovni je cilj bio usporediti proces komunikacije o cijepljenju sa stajališta liječnika i pacijenata te utvrditi moguće strukturalne čimbenike zbog kojih dolazi do problema u komunikaciji i oklijevanja u odnosu na cijepljenje. Najvažniji rezultati fokus grupa s liječnicima pokazuju da liječnici imaju iskustvenu klasifikaciju pacijenata te da, pod pritiskom vremenskih ograničenja, „odustaju“ od pacijenata za koje pretpostavljaju da neće moći promijeniti njihovu prethodnu (negativnu) odluku o cijepljenju. Kada su građani u pitanju, najvažniji rezultati pokazuju da čimbenici oklijevanja i skepse mogu biti grupirani u tri kategorije: percipirani nepovoljni omjer rizika i koristi od cjepiva, čimbenici vezani za životni stil (alternativna medicina i percepcija važnosti prirodnog imuniteta) te nepovjerenje u liječnike i zdravstveni sustav koje se uglavnom vezuje uz lošu komunikaciju s liječnicima te neprihvatljivost komercijalizacije zdravlja (zarade od cjepiva). Rezultati istraživanja upućuju na moguće, kratkoročno ili dugoročno, dodatno gubljenje povjerenja u proces proizvodnje i distribucije cjepiva zbog sumnji u profitne motive, brzinu i sigurnost proizvodnje i upotrebe prvih COVID-19 cjepiva. Ovi se rezultati mogu protumačiti poželjnim ulogama liječnika i pacijenata koje su strukturirane širim društvenom kontekstom koji obilježava konzumerizam, individualizacija i pad povjerenja u društvene institucije, ali i specifičnim uvjerenjima vezanim za tradiciju hrvatskog zdravstvenog sustava, odnosno mali udio privatnih izdataka u ukupnim troškovima zdravstva. Naime, u uloge liječnika i pacijenata u kontekstu (obveznog) cijepljenja ugrađeni paradoksi koji dovode do nemogućnosti ispunjavanja uloge „dobrog liječnika“ i „dobrog pacijenta“, odnosno „lažne autonomije“ i jednih i drugih u procesu donošenja odluke o cijepljenju. Stoga rezultati istraživanja pokazuju potrebu za daljnjim istraživanjem ovih teško rješivih paradoksa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-7902 - Utjecaj interneta i internetskih društvenih mreža na stavove i odluke o cijepljenju (INTERVAKC) (Pavić, Željko, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb,
Filozofski fakultet, Osijek