Pregled bibliografske jedinice broj: 1128010
Izazovi obnove Zagreba i okruženja nakon potresa 2020. godine
Izazovi obnove Zagreba i okruženja nakon potresa 2020. godine // 1st Croatian Conference on Earthquake Engineering 1CroCEE. Conference Proceedings. / Lakušić, Stjepan ; Atalić, Josip (ur.).
Zagreb: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 1691-1702 doi:10.5592/CO/1CroCEE.2021 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1128010 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi obnove Zagreba i okruženja nakon potresa
2020. godine
(Challanges of Regeneration of Zagreb and
Surroundings after Earthquakes in 2020)
Autori
Barišić Marenić, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1st Croatian Conference on Earthquake Engineering 1CroCEE. Conference Proceedings.
/ Lakušić, Stjepan ; Atalić, Josip - Zagreb : Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 1691-1702
ISBN
978-953-8168-47-5
Skup
1st Croatian Conference on Earthquake Engineering (1CroCEE)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.03.2021. - 24.03.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Zagreb ; Banovina ; potresi ; 2020. ; obnova ; arhitektura i urbanizam
(Zagreb ; Banovina ; earthquakes ; 2020 ; reconstruction ; architecture and urbanism)
Sažetak
Potresi 2020. godine bolna su trauma za sve stanovnike Zagreba, Siska, Petrinje i okruženja. Ukazali su na seizmičku neotpornost građevne supstance na koje su stručnjaci godinama upozoravali, a nitko ih nije slušao. Povijesne građevine i jezgre gradova građene prije aseizmičkog dimenzioniranja, oslabljene su dodatno uslijed neodržavanja i provizornih intervencija. Suburbana i ruralna supstanca postupno i provizorno građena tema je za sebe. Stradali su ljudski životi, stradali su domovi, traume daljnje trešnje preostaju stanovništvu, te i dalje devastiraju ionako nagrižene strukture. Dvojak je pristup obnovi povijesne urbane jezgre u odnosu na periferne zone. U rubnim i ruralnim područjima koja nisu pod zaštitom izazov je iznaći rješenja koja reinterpretiraju tradiciju, način života i uklapaju se u zatečenu koherentnu strukturu. Skromna ekonomska sredstva i urgentnost obnove ukazuju na nužnost iznalaženja kreativnih rješenja koja mogu pomiriti takva oprečna traženja. Niz projekata obnove nakon devastacija predstavljaju vrelo inspiracije. S druge strane pristup obnovi povijesnog urbanog centra podliježe strogim kriterijima zaštite. Recentni potresi srušili su dio povijesnog centra Siska i Petrinje. Potres 22.3.2020. bio je na rubu statičke izdržljivosti povijesne urbane jezgre Zagreba. Zagreb, kao malo koji grad obilježava jasan prostorno povijesni razvoj i zoning grada. Duž središnje osi simetrije grada nižu se srednjovjekovna dvojna jezgra, historicistički Donji grad i moderni grad uz Savu. I upravo stoga važno je obnoviti središte grada i sačuvati identitet povijesne jezgre. S druge strane, razmjer oštećenja i kompleksni imovinsko-pravni odnosi, otežavaju izvedbu pravilne konstruktivne obnove, ali i cjelovite urbane obnove grada. Kompleksan proces obnove je pred građanima, gradom i svim strukama koji se njime bave. Jedino integralnim pristupom moguća je urbana obnova i aktiviranje neiskorištenih resursa bloka kao javnih prostora grada. Niz referentnih primjera kvalitetnih arhitektonsko- urbanističkih intervencija koja baštinimo u Zagrebu inspirativna su potka koja uz suvremenu promišljanja usmjeravaju obnovu i oplemenjivanje grada 21. stoljeća
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
Napomena
Prezentacija na konferenciji je ostvarena na
engleskom jeziku.