Pregled bibliografske jedinice broj: 1127726
Vilko Novak – hrvatski glazbeni pedagog, zborovođa i skladatelj
Vilko Novak – hrvatski glazbeni pedagog, zborovođa i skladatelj // Tonovi, 36 (2021), 76/77; 28-37 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1127726 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vilko Novak
– hrvatski glazbeni pedagog, zborovođa i skladatelj
(Vilko Novak, Croatian music pedagogue, choir conductor, and composer)
Autori
Brđanović, Davor
Izvornik
Tonovi (0352-9711) 36
(2021), 76/77;
28-37
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
glazba ; glazbena umjetnost ; hrvatska zborska pjesma ; hrvatski autor ; pedagoška literatura
(music ; music art ; Croatian choir song ; Croatian author ; pedagogical literature)
Sažetak
Vilko Novak (1865 – 1918) glazbeni je pedagog, zborovođa i skladatelj koji je svojim djelovanjem na hrvatskoj glazbenoj i pedagoškoj sceni obilježio kraj 19. i početak 20. stoljeća. Bio je učitelj pjevanja na Zagrebačkom ženskom liceju (1895 – 1909), predavao je Teoriju glazbe, Zborsko pjevanje i Povijest glazbe na zagrebačkom Glazbenom zavodu (1894 – 1910), a profesor glazbe bio je i na Muškoj učiteljskoj školi u Zagrebu (1905 – 1918). Dirigent pjevačkog društva Kolo bio je od 1903. do 1910. godine. Za potrebe pedagoškog i zborskog rada Novak je objavio niz priručnika i zbirki (Pjevanka za djecu pučkih škola, Crkvena pjesmarica za srednje škole, Uputa u orguljanje i dr.). Najuspješnije i najvažnije mjesto u Novakovu glazbenom stvaralaštvu zauzimaju zborske pjesme. Tijekom godina vođenja zborova koji su na svom repertoaru njegovali i duhovnu i svjetovnu glazbu, skladbe koje je pisao također su tematski obuhvaćale oba ta područja (Salve Regina, Misa sv. Ćirila i Metoda, Misa sv. Apostola, Planula zora, Tvoj biser krasni, Pozdrav domovini i dr.). Napisao je nekoliko solo pjesama i instrumentalnih skladbi, a okušao se – ne toliko uspješno – i u vokalno-scenskoj glazbi (glazbena drama u dvije slike Sveta noć, opera Proljetna bura). Novakove su zborske skladbe doprinosile osvješćivanju hrvatskog nacionalnog identiteta u razdoblju prije, tijekom i nakon 1. svjetskog rata. Pohvale suvremenika i kroničara te sačuvani notni i dostupni zvučni zapisi ukazuju na to da se u njegovu pomalo zaboravljenom opusu nalaze brojna kvalitetna umjetnička djela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Glazbena umjetnost, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- RILM: Abstracts of Music Literature Database