Pregled bibliografske jedinice broj: 1127405
Usporedba osobnih prava i dužnosti bračnih drugova i svrha ženidbe u hrvatskom Obiteljskom zakonu i Zakoniku kanonskog prava
Usporedba osobnih prava i dužnosti bračnih drugova i svrha ženidbe u hrvatskom Obiteljskom zakonu i Zakoniku kanonskog prava // Pravnik : časopis za pravna i društvena pitanja, 49 (2016), 99; 153-169 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 1127405 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba osobnih prava i dužnosti bračnih
drugova i svrha ženidbe u hrvatskom Obiteljskom
zakonu i Zakoniku kanonskog prava
Autori
Žganec-Brajša, Leon
Izvornik
Pravnik : časopis za pravna i društvena pitanja (0352-342X) 49
(2016), 99;
153-169
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
brak ; osobna prava i dužnosti bračnih drugova ; svrhe braka ; obiteljsko pravo Republike Hrvatske ; kanonsko pravo
(marriage ; personal rights and obligations of spouses ; purposes of marriage ; family law of Croatia ; canon law)
Sažetak
Pravna regulacija odnosa bračnih drugova područje je iznimne važnosti za pravni sustav, ali i društvo općenito, zbog važnosti braka i obitelji u društvenim odnosima. Promatrani pravni sustavi, onaj hrvatskog obiteljskog prava i kanonskog prava Rimokatoličke Crkve, reguliraju ovo područje na različite načine, sukladno shvaćanjima zakonodavaca. Relevantni pravni akti, u kojima su sadržane norme o osobnim pravima i dužnostima bračnih drugova, odnosno svrhama braka, su Obiteljski zakon, odnosno Zakonik kanonskog prava (točnije, njegova IV. knjiga). Oni sadrže specifičnosti, koje reflektiraju stavove svojih donositelja, ali i sadrže sličnosti, u kojima se mogu pronaći zajedničke vrijednosti, koje oba sustava smatraju potrebnima istaknuti. Ovaj rad ukazuje i na druge norme, poput one o definiciji braka u promatranim pravnim sustavima i ukazuje na njihovu relevantnost u promišljanju prava i dužnosti bračnih drugova, odnosno svrha braka. Brak je dinamičan odnos, koji nije moguće u potpunosti pravno regulirati, što ne bi bilo ni svrhovito, zbog njegove intimne naravi. To se posebno očituje u promatranim normama, koje uglavnom donose pravne standarde kao odraz nemogućnosti preciznije regulacije. Iz tih razloga, pravni sustavi koji reguliraju sklapanje braka i odnose u braku, redovito sadrže i norme o očekivanjima od braka, koje su s pravnoteorijskog aspekta specifične kao leges imperfectae. Nedostatak sankcije, kao temeljna karakteristika tih normi, pokazuje njihov značaj kao skupa načela i očekivanja, a ne normi koje bi sankcijom ostvarile izravnu primjenu. Razvod braka, kao mogući mehanizam okončanja ponašanja suprotnog ovim normama, također se razmatra u kontekstu razlika u shvaćanja između obiteljskog prava Republike Hrvatske i kanonskog prava. Problem primjene, odnosno ponašanja u skladu s ovim normama, posebno je opsežan i obuhvaća mnogobrojne izvanpravne postupke i teme, poput savjetovanja i rada s bračnim drugovima, što je naznačeno i u ovom radu. Konačno, zaključak donosi shvaćanje o razlikama u percepciji očekivanja od braka i, pogotovo, reakcije na ponašanja suprotna tim načelima, ali i mnogobrojnim sličnostima i zajedničkim shvaćanjima o očekivanjima od braka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo