Pregled bibliografske jedinice broj: 1127340
Bura na sjevernom Jadranu u ALPEX godini
Bura na sjevernom Jadranu u ALPEX godini // Zbornik radova: Dinamika vjetra i strujanje u sjevernom Jadranu - ALPEX - MEDALPEX rezultati / Zore-Armanda, Mira (ur.).
Split: Savezni hidrometeorološki zavod ; Institut za oceanografiju i ribarstvo, 1983. str. 1-10 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1127340 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bura na sjevernom Jadranu u ALPEX godini
(The bora on the northern Adriatic during ALPEX)
Autori
Brebrić Višnjica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova: Dinamika vjetra i strujanje u sjevernom Jadranu - ALPEX - MEDALPEX rezultati
/ Zore-Armanda, Mira - Split : Savezni hidrometeorološki zavod ; Institut za oceanografiju i ribarstvo, 1983, 1-10
Skup
Znanstveni skup: Dinamika vjetra i strujanja u sjevernom Jadranu - ALPEX-MEDALPEX rezultati
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 07.06.1983. - 08.06.1983
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
trajanje bure ; ciklonalna i anticiklonalna bura
(bora duration ; cyclonic and anticyclonic bora)
Sažetak
Usporedna analiza vjerojatnosti za jaku buru u Senju u ALPEX godini s 10-godišnjim srednjacima pokazuje povećanu učestalost bure u travnju i veljači 1982. Najdulje kontinuirano trajanje bure od 148 sati je zabilježeno u dva slučaja 17-23. veljače 1982. i 12-18. travnja 1982. sa srednjim brzinama od 10 m/s i 12 m/s. Maksimalna srednja mjesečna brzina bure (11.6 m/s) je zabilježena u ožujku. 6. ožujka je na Titovom (krčkom) mostu izmjeren apsolutni maksimalni udar bure od 51.5 m/s. Usporedba bure na aerodromu "Rijeka" i samo 2 km udaljenom Titovom mostu je pokazala da bura na mostu može biti 2-3 puta jača nego na aerodromu, ali se razlika smanjuje za velike brzine vjetra. U radu su analizirane i opće karakteristike anticiklonalne i ciklonalne bure na primjeru sinoptičke situacije u siječnju i ožujku. Karakteristika anticiklonalne bure je velika stabilnost atmosfere zbog prisustva hladnog zraka u donjem dijelu graničnog sloja sjeverno od prepreke. Posebna značajka ovog tipa bure je velika prostorna varijabilnost brzine vjetra što se pripisuje kanalnim efektima uzrokovanim strujanjem stabilnog zraka. Za razliku od toga, kod ciklonalne bure termička stabilnost omogućava strujanje zraka preko prepreke što zajedno sa ciklonalnom komponentom vjetra u pozadini ciklone rezultira jednolikom raspodjelom brzine vjetra.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika