Pregled bibliografske jedinice broj: 1126771
Cjeloživotna edukacija – preduvjet cjelovite skrbi za palijativnog bolesnika
Cjeloživotna edukacija – preduvjet cjelovite skrbi za palijativnog bolesnika // Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem CJELOVITA SKRB ZA BOLESNIKA / Vučevac, Vlasta (ur.).
Vukovar: Dom zdravlja Vukovar i Hrvatsko Društvo za Palijativnu Medicinu Hrvatski Liječnički Zbor, 2019. str. 30-30 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1126771 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cjeloživotna edukacija – preduvjet cjelovite skrbi
za palijativnog bolesnika
(Lifelong Education - A Prerequisite for Complete
Care for a Palliative Patient)
Autori
Mudri, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem CJELOVITA SKRB ZA BOLESNIKA
/ Vučevac, Vlasta - Vukovar : Dom zdravlja Vukovar i Hrvatsko Društvo za Palijativnu Medicinu Hrvatski Liječnički Zbor, 2019, 30-30
Skup
Simpozij palijativne skrbi s međunarodnim sudjelovanjem "Cjelovita skrb za palijativnog bolesnika"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 17.10.2019. - 19.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
edukacija ; palijativna skrb ; školski kurikulum
(education ; palliative care ; school curriculum)
Sažetak
Palijativna skrb uključuje znanstveni i humanistički pristup bolesniku i njegovoj obitelji. Medicinska sestra je ključna u integraciji brojnih zdravstvenih stručnjaka u holističku skrb za palijativnog bolesnika. Skrb za palijativnog bolesnika uključuje planiranje, provođenje, koordinaciju, evaluaciju i rukovođenje cjelokupnom zdravstvenom skrbi. Temelj provođenja navedenih aktivnosti je posjedovanje specifičnih znanja koja su preduvjet za prepoznavanje specifičnih potreba i problema, a čiji je konačni cilj povećanje kvalitete života palijativnih bolesnika. Sukladno navedenom, cjelokupna zdravstvena njega mora počivati na načelu utemeljenja na dokazima uz kontinuiranu edukaciju kojom se postiže primjena najboljeg stručnog znanja u procesu rada. Metode i ispitanici: provedena je analiza rezultata provedenih, javno dostupnih istraživanja u Republici Hrvatskoj u periodu od 2016. - 2019. godine, a čiji je cilj bio ispitati stupanj specifičnog znanja medicinskih sestara/tehničara iz domene palijativne skrbi. Ispitanici u kompariranim istraživanjima su medicinske sestre/tehničari te drugi zdravstveni djelatnici Opće bolnice „Dr. Josip Benčević“, Opće županijske bolnice Našice, Opće bolnice Nova Gradiška te Opće bolnice Bjelovar. Rezultati: najveći broj ispitanika ima završenu srednju stručnu spremu. Uočena je niska razina educiranosti medicinskih sestara/tehničara o palijativnoj skrbi. Kao glavni razlog nespremnosti za preuzimanje brige za palijativnog pacijenta navode nedostatnu edukaciju o palijativnoj skrbi, posebice o kontroli boli i drugih simptoma. Provedenim istraživanjima je utvrđeno da postoji statistički značajna razlika između ispitanika koji su pohađali edukaciju o palijativnoj skrbi i onih koji nisu pohađali edukaciju. Zaključak: utvrđena je potreba za dodatnom edukacijom medicinskih sestara/tehničara i drugog zdravstvenog osoblja iz domene palijativne skrbi. Najveći broj ispitanika je sa srednjom stručnom spremom zbog čega postoji potreba za uvođenjem predmeta Palijativna zdravstvena njega u školski kurikulum zdravstvenih škola. Sukladno trendu progresivnog starenja populacije Republike Hrvatske, povećavati će se potreba za palijativnom skrbi zbog čega postoje opravdane indicije da je potrebna kontinuirana edukacija zdravstvenih djelatnika iz domene palijativne skrbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Željko Mudri
(autor)