Pregled bibliografske jedinice broj: 1126027
Analiza temperaturnih suma u Hrvatskoj
Analiza temperaturnih suma u Hrvatskoj // Meteorološki izazovi 2: Meteorologija u fokusu javnosti/Challenges in Meteorology 2 Meteorology in the Focus of Public
Zagreb: Hrvatsko meteorološko društvo (HMD), 2012. str. 36-36 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1126027 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza temperaturnih suma u Hrvatskoj
(Analysis of temperature sums in Croatia)
Autori
Šarić, Tea ; Vučetić, Višnjica ; Marki, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Meteorološki izazovi 2: Meteorologija u fokusu javnosti/Challenges in Meteorology 2 Meteorology in the Focus of Public
/ - Zagreb : Hrvatsko meteorološko društvo (HMD), 2012, 36-36
Skup
Meteorološki izazovi 2: Meteorologija u fokusu javnosti/Challenges in Meteorology 2 Meteorology in the Focus of Public
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.03.2012. - 07.03.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
negativne i pozitivne temperaturne sume, klimatske promjene
(cooling degree days ; heating degree days ; climate change)
Sažetak
Temperaturne sume su najjednostavniji način da se pokaže utjecaj temperature zraka na biljke. Prema definiciji temperaturne sume ili stupanj-dani su, dakle, mjera koja odražava akumuliranu toplinu iznad specifičnog temperaturnog praga u nekom odreñenom razdoblju. Postoji podjela temperaturnih suma na negativne temperaturne sume (cooling degree days, CDD) i pozitivne temperaturne sume (heating degree days, HDD). Za CDD se zbrajaju srednje temperature zraka za temperaturne pragove ispod 0°C iz dana u dan, a za HDD iznad ili jednake 0°C. Za prostornu analizu temperaturnih suma korišteni su podaci o maksimalnoj i minimalnoj temperaturi zraka s 82 meteorološke postaje u Hrvatskoj za razdoblje 1981-2010. Takoñer su analizirani dugogodišnji nizovi temperaturnih suma za postaje Osijek, Zagreb-Grič, Gospić, Crikvenicu i Hvar u razdoblju 1901-2010. kako bi se istražilo postojanje njihovoga linearnog trenda. Prostorne razdiobe temperaturnih suma su pokazale da je u kontinentalnom području, osobito u gorskoj Hrvatskoj i na Medvednici, skupljeno manje pozitivnih temperaturnih suma, a više negativnih, u odnosu na jadransku obalu i otoke. Prostorna razdioba HDD je približno slična do temperaturnog praga 15°C. Najveće vrijednosti HDD (iznad 120°C) za prag 25°C javljaju se na splitskom, makarskom i mljetskom području. Za pragove < 0°C i -5°C najniže vrijednosti CDD su na Zavižanu na sjevernom Velebitu. Analiza linearnih trendova srednjih sezonskih pozitivnih i negativnih temperaturnih suma pokazala je signifikantan pozitivan linearan trend za postaju Zagreb-Grič za sve temperaturne pragove. To nije samo posljedica globalnog zatopljenja već i naglog širenja grada posljednjih stotinjak godina. Signifikantni porast srednjih sezonskih vrijednosti HDD uočava se i za postaje Crikvenica i Hvar za pozitivne temperaturne pragove što je posljedica signifikantnog povećanja temperature zraka posljednjih dvadeseta k godina. Za postaje Osijek i Gospić još uvijek se ne zapaža signifikantni linearni trend srednjih vrijednosti temperaturnih suma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb