Pregled bibliografske jedinice broj: 1126025
Analiza toplinskog stresa za potrebe poljodjelstva u Hrvatskoj u prošlim, sadašnjim i budućim klimatskim uvjetima
Analiza toplinskog stresa za potrebe poljodjelstva u Hrvatskoj u prošlim, sadašnjim i budućim klimatskim uvjetima // Meteorološki izazovi 2: Meteorologija u fokusu javnosti/Challenges in Meteorology 2: Meteorology in the Focus of Public
Zagreb: Hrvatsko meteorološko društvo (HMD), 2012. str. 13-13 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1126025 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza toplinskog stresa za potrebe poljodjelstva u Hrvatskoj u prošlim, sadašnjim i budućim klimatskim uvjetima
(Analysis of heat stress for the needs of agriculture in Croatia in past, present and future climatic conditions)
Autori
Feist, Ognjen ; Vučetić, Višnjica ; Marki, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Meteorološki izazovi 2: Meteorologija u fokusu javnosti/Challenges in Meteorology 2: Meteorology in the Focus of Public
/ - Zagreb : Hrvatsko meteorološko društvo (HMD), 2012, 13-13
Skup
Meteorološki izazovi 2: Meteorologija u fokusu javnosti/Challenges in Meteorology 2: Meteorology in the Focus of Public
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.03.2012. - 07.03.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
toplinski stres ; klimatske promjene ; poljoprivreda
(heat stress ; climate change ; agriculture)
Sažetak
U radu su analizirani uzastopni dani s maksimalnim dnevnim temperaturama zraka iznad 30°C na području Hrvatske koristeći meteorološke podatke u 110-, 50-, 30- i 20-godišnjim razdobljima. Cilj rada je bio definirati kritičnu maksimalnu dnevnu temperaturu zraka s klimatskog aspekta kao pokazatelja pojave toplinskog stresa u poljodjelstvu, prikazati prostornu razdiobu ugroženih područja s obzirom na toplinski stres te regionalnim klimatskim modelom dobiti uvid u buduće stanje na području Hrvatske. Za analizu toplinskog stresa uzeto je najmanje deset uzastopnih dana s maksimalnom dnevnom temperaturom zraka koja je jednaka ili viša od odreñene kritične temperature. Za kritičnu temperaturu uzete su temperature iz raspona od 30°C do 34°C po 1°C. Ugroženost nekog područja s obzirom na toplinski stres u poljodjelstvu na području Hrvatske definirano je postojanjem barem 6 godina s toplinskim stresom kroz 30-godišnje razdoblje. Rezultati analize ukazuju na nagli porast broja dana s maksimalnom dnevnom temperaturom zraka iznad kritične maksimalne dnevne temperature zraka, te povećanje broja razdoblja s toplinskim stresom na području Hrvatske posljednjih tri desetljeća u odnosu na referentno razdoblje 1961.-1990. Isto tako se pokazuje širenje ugroženog područja s obzirom na toplinski stres za kritične temperature izmeñu 30°C i 32°C. Analizirane su projekcije nizova maksimalnih dnevnih temperatura zraka do 2070. na temelju numeričkih simulacija regionalnim klimatskim modelom (RegCM). U promijenjenim budućim klimatskim uvjetima nastavlja se tendencija širenja ugroženih područja s obzirom na toplinski stres koja bi mogla zahvatiti cijelu Hrvatsku do kraja 21. st. Analiza toplinskog stresa s klimatskog gledišta pokazuje da se kritična maksimalna dnevna temperatura zraka nalazi u rasponu 30°C-32°C. Za odreñivanje konačne vrijednosti te kritične temperature u definiciji toplinskog stresa za poljodjelske svrhe potrebno ju je povezati s najčešćim uzgojnim poljodjelskim kulturama u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb