Pregled bibliografske jedinice broj: 1125675
Funkcionalni premaz od PCL-a s dodatkom cinkova oksida kao zaštita otisaka
Funkcionalni premaz od PCL-a s dodatkom cinkova oksida kao zaštita otisaka, 2020., diplomski rad, preddiplomski, Grafički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1125675 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Funkcionalni premaz od PCL-a s dodatkom cinkova
oksida kao zaštita otisaka
(PCL functional coating with added zinc oxide as
imprint protection)
Autori
Golik Krizmanić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Grafički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.09
Godina
2020
Stranica
52
Mentor
Cigula, Tomislav
Neposredni voditelj
Tomašegović, Tamara
Ključne riječi
ambalaža ; premaz ; polikaprolakton ; cinkov oksid
(packaging ; coating ; polycaprolactone ; zink-oxide)
Sažetak
Da bi se ambalaža od papira i kartona zaštitila od vanjskih utjecaja, često se stavljaju različiti polimeri na njenu površinu u obliku laka ili premaza. Polikaprolakton je jedan od biorazgradivih polimera koji se može koristiti u te svrhe. Cilj ovog rada bio je ispitati utjecaj funkcionalnog premaza od polikaprolaktona sa dodatkom nanočestica cinkova oksida na svojstva otisaka i ambalažnog materijala. Pripremljeni su uzorci premaza sastavljenog od polikaprolaktona, nanočestica ZnO i etil-acetata, a nakon nanošenja na otiske, uzorcima su ispitane kolorimetrijske vrijednosti, sjaj i propusnost na vlagu. Premazima je ispitana viskoznost. Rezultati istraživanja pokazali su da premazivanje uzrokuje potamnjivanje otisaka, no dodatkom nanočestica ZnO se taj efekt smanjuje kod crne boje. Propusnost na vodenu paru smanjuje se dodatkom nanočestica, a one pozitivno djeluju na barijerna svojstva tijekom starenja uzoraka na papiru za umjetnički tisak, dok na ofsetnom papiru nema utjecaja. Dodavanje nanočestica uzrokuje povećanje viskoznosti premaza. Ovo istraživanje je pokazalo da PCL premazi sa dodatkom ZnO mogu biti korišteni za premazivanje ambalažnih proizvoda, no potrebno je izvršiti korekcije osnovnog otiska, kako bi se poništila promjena u boji uzrokovana premazivanjem, prvenstveno kod otiskivanja magente. Nadalje, vidljivo je, prvenstveno na papiru za umjetnički tisak da dodatak nanočestica u najvišoj ispitivanoj koncentraciji može poboljšati barijerna svojstva materijala prema vodenoj pari, no istovremeno su tijekom starenja ti uzorci pokazali najveće smanjenje sjaja. Dodatno, s obzirom na to da povećanje masenog udjela nanočestica ZnO u premazu uzrokuje povećanje viskoznosti premaza, potrebno je pratiti ovo svojstvo kod izbora tehnike apliciranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2017-05-4081 - Razvoj modela za povećanje efikasnosti izrade i funkcionalnosti grafičke ambalaže (MEGA) (Cigula, Tomislav, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb