Pregled bibliografske jedinice broj: 1124829
Cijanobakterije na morskim kornjačama: istraživanje raznolikosti metodom metabarkodinga
Cijanobakterije na morskim kornjačama: istraživanje raznolikosti metodom metabarkodinga // Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a: knjiga sažetaka / Barišić, Dajana (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 201-202 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1124829 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cijanobakterije na morskim kornjačama:
istraživanje raznolikosti metodom metabarkodinga
(Cyanobacteria associated with sea turtles: a
diversity study using metabarcoding approach)
Autori
Kanjer, Lucija ; Filek, Klara ; Bosak, Sunčica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a: knjiga sažetaka
/ Barišić, Dajana - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 201-202
ISBN
978-953-6076-90-1
Skup
5. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 5th Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.04.2021. - 25.04.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
cijanobakterije, glavata želva, 16S rRNA gen
(cyanobacteria, loggerhead sea turtle, 16S rRNA gene)
Sažetak
Cijanobakterije su autotrofni prokariotski organizmi koje nalazimo na širokom rasponu staništa. Poznato je da su jedne od prvih kolonizatora podvodnih površina. Iako su morske bentičke cijanobakterije bitan dio morskih zajednica, manje su istraživane od planktonskih vrsta. O epizojskim morskim cijanobakterijama ima pogotovo malo podataka. Sve veći broj istraživanja biofilmova na morskim kornjačama je pokazao njihovu raznolikost i unikatnost u odnosu na ostale biofilmove pod morem. Oklop i koža morskih kornjača predstavljaju stanište različitim makro epibiontima (rakovi vitičari, zelene i crvene alge) i mikro epibiontima (dijatomeje, cijanobakterije, proteobakterije, praživotinje). Epizojske cijanobakterije na morskim kornjačama su u istraživanjima zanemarene te se jako malo zna o njihovoj morfologiji i filogeniji. Za naše preliminarno istraživanje cijanobakterija u mikrobnim obraštajima kornjača koristili smo sekvenciranje amplikona za 16S rRNA. Korišteni su uzorci oklopa i kože od 54 glavate želve (Caretta caretta) sakupljeni u 2018. i 2019. godini iz Jadranskog mora (Hrvatska i Italija) te iz Jonskog mora (Grčka). Zabilježeno je više od 20 cijanobakterijskih porodica u tim uzorcima, a četiri najbrojnije porodice su Phormidesmiaceae, Paraspirulinaceae, Xenococcaceae i Limnotrichaceae. Također je pronađen veliki broj cijanobakterijskih sekvenci koje se putem metabarkodinga ne mogu identificirati dalje od razine razreda jer sekvence tih cijanobakterija nisu pohranjene u bazama podataka. Kako bi doprinijeli smanjenju broja neidentificiranih sekvenci, plan je izolirati cijanobakterijske kulture iz obraštaja kornjača. Koristit će se kombinirani morfološki i molekularni pristup istraživanja tih kultura, te će njihove sekvence biti pohranjene u bazama podataka. To će doprinijeti preciznijoj identifikaciji cijanobakterija putem DNA barkodinga i metabarkodinga u budućnosti. Također, ova istraživanja će doprinijeti sveukupnom boljem razumijevanju odnosa cijanobakterija i njihovih domaćina, glavatih želvi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-5635 - Mikrobiom glavate želve (Caretta caretta): uvid u epizoičke i endozoičke zajednice (TurtleBIOME) (Bosak, Sunčica, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb