Pregled bibliografske jedinice broj: 1124500
Iskustvo članova Kluba liječenih ovisnika o alkoholu tijekom potpunog zatvaranja u vrijeme pandemije Covid-19
Iskustvo članova Kluba liječenih ovisnika o alkoholu tijekom potpunog zatvaranja u vrijeme pandemije Covid-19 // Socijalne teme, 1 (2020), 7; 93-120 (recenziran, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1124500 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustvo članova Kluba liječenih ovisnika o
alkoholu tijekom potpunog zatvaranja u vrijeme
pandemije Covid-19
(The experience of the Club of Treated Alcohol
Addicts members during complete lockdown at the
time of the Covid-19 pandemic)
Autori
Kosić, Sara ; Šajfar, Petar
Izvornik
Socijalne teme (2303-6877) 1
(2020), 7;
93-120
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
osobe s problemima ovisnosti o alkoholu i Covid-19 ; liječenje u klubovima tijekom potpunog zatvaranja ; resocijalizacija ; adaptacija na promjene u svakodnevici ; izvori podrške ; grupna kohezija
(people with alcohol adiction and Covid-19 problems ; treatment in clubs during the lock-down ; resoialization ; adaptation to changes in everyday life ; sources of support ; group cohesion)
Sažetak
U kontekstu aktualnih zbivanja povezanih s proglašavanjem pandemije mnogi stručnjaci u području rada s osobama s problemima alkoholizma nastoje tragati za drugačijim vidom pružanja podrške liječenim ovisnicima. Smisao postojanja klubova liječenih ovisnika je ponuditi liječenje u zajednici grupnim pristupom. Zbog epidemioloških mjera, u prvom redu, nemogućnosti kretanja i okupljanja, grupni rad nije bilo moguće provoditi. Stoga, ovaj rad obrađuje važnu temu u kontekstu održavanja nastavka liječenja i procesa resocijalizacije liječenih ovisnika o alkoholu i pružanja podrške u vremenima pandemije kada je dostupnost stručne i grupne podrške ograničena. Glavni cilj istraživanja bio je dobivanje uvida u iskustva osoba s problemima ovisnosti koje su uključene u tretman liječenja u okviru kluba liječenih ovisnika tijekom potpunog zatvaranja, tzv. lock down-a. Istraživačkim pitanjima nastojalo se dobiti uvid ispitanika u njihovu percepciju same pojave corona virusa, način adaptiranja na novonastale okolnosti i promjene u svakodnevnom životu te izvore podrške u održavanju apstinencije kada su svi ostali mehanizmi formalne podrške u mirovanju. U istraživanju se koristio kvalitativni pristup budući da je riječ o temi koja zahtijeva osobni pristup istraživača kao i detaljnije opisivanje pojedinih životnih situacija i iskustava ispitanika u nesvakidašnjim okolnostima, koristila se metoda polustrukturiranog dubinskog intervjua s višekratnom provedbom. S obzirom na specifičnost pandemijske krize i novih uvjeta koji ograničavaju kontakte istraživanje se provelo individualno i telefonom. Rezultati istraživanja pokazuju da svi ispitanici prihvaćaju sve ograničavajuće mjere i drže se epidemioloških uputa, pokazuju poteškoće u nošenju s negativnim vijestima o broju umrlih i zaraženih te iskazuju zabrinutost radi egzistencijalne nesigurnosti. Također, rezultati pokazuju važnost koju grupa ima i u vremenima u kojima se ne može sastajati. Ispitanici iskazuju veliku brigu i za kolektivno preživljavanje njih kao grupe. Rezultati upućuju da je ispitanicima važno da su im terapeut odnosno ostali članovi grupe stoje na raspolaganju u slučaju apstinencijskih kriza. Također, rezultati su pokazali da ispitanici nisu primijetili značajnije promjene u svakodnevici u odnosu na vrijeme prije proglašenja potpunog zatvaranja. Najveći broj ispitanika naveo je samopodršku kao ključnu u smislu osobnog traganja za motivacijom i otkrivanja smisla apstiniranja, oslanjanje na vlastite snage, usvajanje pravila grupe i izvan grupe, prepoznavanje okidača i proživljeno iskustvo. Neki su kao izvor podrške naveli radnookupacijske aktivnosti i obiteljsku podršku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti