Pregled bibliografske jedinice broj: 1123400
Geofizička istraživanja arheoloških nalazišta s pretpostavljenom željezarskom djelatnošću na primjeru lokaliteta Bakovčice, Nađbarice i Ždala
Geofizička istraživanja arheoloških nalazišta s pretpostavljenom željezarskom djelatnošću na primjeru lokaliteta Bakovčice, Nađbarice i Ždala // Annales Instituti archaeologici, XVI (2020), 135-142 (međunarodna recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1123400 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geofizička istraživanja arheoloških nalazišta s
pretpostavljenom željezarskom djelatnošću na
primjeru lokaliteta Bakovčice, Nađbarice i Ždala
(Geophysical research of archaeological sites with
presumed ironworking activity on the example of
the sites of Bakovčice, Nađbarice, and Ždala)
Autori
Mušič, Branko ; Horn, Barbara ; Matijević, Filip ; Valent, Ivan ; Sekelj Ivančan, Tajana
Izvornik
Annales Instituti archaeologici (1845-4046) XVI
(2020);
135-142
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Bakovčice ; Nađbarice ; Ždala ; geofizička istraživanja ; magnetometrija ; magnetski susceptibilitet ; srednji vijek
(Bakovčice ; Nađbarice ; Ždala ; geophysical research ; magnetometry ; magnetic susceptibility ; Middle Ages)
Sažetak
U okviru opsežnoga terenskog pregleda obavljenoga za potrebe projekta TransFER prikupljeni površinski nalazi ukazivali su kako su se na položajima Bakovčice – Velike livade 1, Nađbarice 1 i Ždala – Telek odvijale aktivnosti povezane s proizvodnjom željeza. Uz fragmente talioničke zgure nesumnjivo povezane s proizvodnjom željeza, među površinskim nalazima pronađeni su brojni ulomci keramike iz različitih povijesnih razdoblja. S ciljem jasnijega definiranja karaktera nalazišta odabranih na osnovi analiza površinskih nalaza, pristupilo se neinvazivnim, geofizičkim istraživanjima primjenom magnetske metode. U svim se slučajevima radi o površinama s intenzivnom poljoprivrednom obradom zemljišta, pa se mogla očekivati slabija očuvanost arheoloških ostataka i preme tome i slabije magnetske anomalije. To je bio dosta ozbiljan izazov za arheološki rječitu obradu magnetograma, ali je na više mjesta potvrđeno postojanje ostataka željezarskih aktivnosti in situ ispod razine oranja, dok se ostaci željezarskih djelatnosti u velikoj mjeri nalaze u sloju oranice. Na osnovi svih karakterističnih magnetskih anomalija, uspjelo se odrediti približne granice područja aktivnosti za proizvodnju željeza. Ovo je geofizičko istraživanje značajno za teoretska razmatranja korelacija rezultata terenskoga pregleda i geofizičkih istraživanja za usavršavanje metodologije arheološke prospekcije kao i za određivanje mjera zaštite arheološke baštine, budući da potvrđuje već dobro poznatu činjenicu da arheološki ostaci na primarnome mjestu na poljoprivrednim površinama sa sve intenzivnijom obradom zemljišta s vremenom postepeno nestaju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika, Arheologija
Napomena
Rad ima samo međunarodnu recenziju.
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-5047 - Proizvodnja željeza uz rijeku Dravu u antici i srednjem vijeku: stvaranje i transfer znanja, tehnologija i roba (TransFER) (Sekelj-Ivančan, Tajana, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tajana Sekelj Ivančan
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)