Pregled bibliografske jedinice broj: 1123361
O književnom liku
O književnom liku // Jezik književnosti, znanosti i medija - knjižica sažetaka / Kolar, Mario ; Kovač, Zvonko ; Tkalec, Gordana (ur.).
Koprivnica: Sveučilište Sjever, 2016. str. 47-47 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1123361 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O književnom liku
(About a literary character)
Autori
Šušić, Mirela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezik književnosti, znanosti i medija - knjižica sažetaka
/ Kolar, Mario ; Kovač, Zvonko ; Tkalec, Gordana - Koprivnica : Sveučilište Sjever, 2016, 47-47
ISBN
978-953-7908-44-7
Skup
1. znanstveni susreti na Sjeveru "Jezik književnosti, znanosti i medija" : Međunarodni znanstveni skup povodom 80. rođendana akademika Milivoja Solara
Mjesto i datum
Koprivnica, Hrvatska, 21.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
književni lik ; karakter ; fikcionalnost ; karakterizacija
(literary character ; character ; fictionality ; characterization)
Sažetak
Književni je lik strukturni i značenjski element cjeline književnog djela. Ovisno o motrištu s kojeg se promatra, dominantnoj duhovnoznanstvenoj podlozi te žanru u kojem se pojavljuje, književni lik dobiva i naziv junak, karakter, figura, agens ili akter. Riječ je o instanciji književnog teksta koja je jedna od strukturnih elementa književnoga djela, ali je istodobno i samostalan sustav. Neki će teoretičari književnosti poput Milivoja Solara naglasiti kako se naziv „karakter“ i „lik“ često poistovjećuju, ali se istodobno u kontekstu uporabe ovih termina razabiru i neke razlike pa će u tom smislu istaknuti kako se lik uglavnom shvaća kao „širi pojam“, dok se karakter pripisuje samo ljudima gdje se pretpostavlja određena individualnost i relativna stabilnost u promjenama. Neodređenost pojma karakter uvjetovana je i njegovom općom uporabom u svakidašnjem govoru u etičkom i psihološkom smislu kao pozitivno, odnosno negativno određenje pojedinca i opis njegovih određenih psihičkih osobina primarno onih koje se odnose na „emocionalne odnose, stavove i motivacije“. Prema Solaru se ova neodređenost pojma karaktera ponajviše odrazila u tradicionalnoj analizi karaktera u književnim djelima svodeći se često na ocjenu njihova etičkog stava odnosno usmjeravajući pažnju na to je li riječ o pozitivnom ili negativnom karakteru, a pri tome gubeći iz vida fikcionalnost književnog karaktera kao pojave koja egzistira isključivo u književnom djelu koje mu jedino i „daje“ etička svojstva i psihičke značajke. Za razliku od tradicionalne književno-znanstvene analize, novija znanost o književnost pri analizi karaktera redovito pažnju usmjerava na postupak karakterizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Književnost