Pregled bibliografske jedinice broj: 1121722
Muzejska arhitektura u Hrvatskoj u funkciji komunikacije
Muzejska arhitektura u Hrvatskoj u funkciji komunikacije // Muzeji i arhitektura u Hrvatskoj. Zbornik radova 2. kongresa hrvatskih muzealaca / Galjer, Jasna (ur.).
Zagreb: Hrvatsko muzejsko društvo, 2013. 13, 21 (pozvano predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1121722 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Muzejska arhitektura u Hrvatskoj u funkciji
komunikacije
(Museum architecture in Croatia in the function of
communication)
Autori
Galjer, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Muzeji i arhitektura u Hrvatskoj. Zbornik radova 2. kongresa hrvatskih muzealaca
/ Galjer, Jasna - Zagreb : Hrvatsko muzejsko društvo, 2013
ISBN
978-953-98225-6-7
Skup
Muzeji i arhitektura u Hrvatskoj.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.10.2011. - 21.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
muzejska arhitektura, Hrvatska, komunikacija
(museum architecture, Croatia, communication)
Sažetak
Polazeći od pretpostavke o kompleksnosti muzeja kao institucije, težište je na pitanju njegove uloge u suvremenom društvu. Na odabranim primjerima koji čine reprezentativni uzorak novije povijesti i aktualnog trenutka muzejske arhitekture u Hrvatskoj, razmatraju se dosezi kvalitete, s težištem na pitanju da li i u kojoj mjeri uspješno funkcioniraju u novoj ulozi koja im je pripala u doba tranzicije. Oscilirajući između dviju krajnosti: modernističke "neutralnosti" postmodernističke spektakularnosti i performativnosti neobuzdanih maštarija recentnih arhitektonskih projekata i realizacija, muzej je nedvojbeno jedan od najvećih izazova u tipologiji arhitekture. Na osnovi sažetog usporednog prikaza, hrvatska se muzejska arhitektura smješta u okvir svjetskih trendova i analizira se njezina primjerenost specifičnosti lokalnog konteksta. Primjenom komplementarne metode, ukazuje se na vizualni i oblikovni aspekt muzejske arhitekture, te njezinu primjerenost "upisivanju" simboličkog značenja, ali i specifičnosti koje proizlaze iz urbanog i kulturnog konteksta, uključujući i muzejske posjetioce kao sudionike. Cilj je ukazati na potencijal koji muzeji imaju u generiranju materijalne kulture i potrebu kritičke (samo)svijesti o diskursu pripadajuće im arhitekture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti