Pregled bibliografske jedinice broj: 1121633
Rezultati istraživanja u Lovasu (zapadni Srijem) – Otkriće ranolatenskoga biritualnog groblja
Rezultati istraživanja u Lovasu (zapadni Srijem) – Otkriće ranolatenskoga biritualnog groblja // Annales Instituti archaeologici, XV (2019), 9-18 (nije recenziran, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1121633 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezultati istraživanja u Lovasu (zapadni Srijem) –
Otkriće ranolatenskoga biritualnog groblja
(Research results for Lovas (Western Syrmia) –
Discovery of an Early La Tène biritual cemetery)
Autori
Dizdar, Marko
Izvornik
Annales Instituti archaeologici (1845-4046) XV
(2019);
9-18
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Lovas ; groblje ; latenska kultura ; Podunavlje ; rani laten ; faza Čurug ; ženska nošnja ; nakit
(Lovas ; cemetery ; La Tène culture ; Danube region ; Early La Tène ; Čurug phase ; female costume ; jewellery)
Sažetak
Arheološko nalazište u Lovasu u zapadnome Srijemu smješteno je u samome središtu naselja, na istočnome rubu lesnoga uzvišenja iznad manjega vodotoka. Tijekom izvođenja građevinskih radova sedamdesetih godina 20. stoljeća u Ulici A. Starčevića pronađeni su kosturni grobovi koji su na osnovi nalaza naoružanja i nakita datirani u mlađu fazu starijega željeznog doba. U okviru projekta FEMINE poduzeta su pokusna istraživanja na dostupnim površinama nalazišta u kojima je otkriveno biritualno groblje s početka mlađega željeznog doba (LT B2), pri čemu pronalazak jednoga kosturnog groba koji nije sadržavao nalaze možda ukazuje na početak pokapanja već tijekom faze Čurug, odnosno krajem starijega željeznog doba. Osim ranolatenskoga paljevinskog ratničkog groba, izdvaja se predmetima nošnje i nakita bogato opremljeni kosturni grob žene. S obzirom na od ranije poznate spoznaje te na osnovi novootkrivenih nalaza, pokapanje na groblju vjerojatno započinje već tijekom završetka starijega željeznog doba te se u kontinuitetu nastavlja tijekom početka mlađega željeznog doba. Tako su probna iskopavanja poduzeta u okviru projekta FEMINE na nalazištu Lovas – Ulica A. Starčevića potvrdila pretpostavke kako se radi o izuzetno važnome nalazištu s prijelaza starijega u mlađe željezno doba koje će biti od iznimne važnosti u budućim proučavanjima ovoga dinamičnog vremena, posebno zbog toga što su po prvi put u sjevernoj Hrvatskoj dokumentirane zatvorene grobne cjeline s nalazima i pripadajućim antropološkim uzorkom koje će omogućiti provedbu interdisciplinarnih bioarheoloških analiza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
Napomena
Samo urednička recenzija.
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-1749 - Željeznodobni ženski identiteti u južnom dijelu Karpatske kotline (FEMINE) (Dizdar, Marko, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Marko Dizdar
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus