Pregled bibliografske jedinice broj: 1121557
Liturgijski predmeti od plemenitih metala od 1400. do 1800. godine u nekadašnjoj Pulskoj biskupiji
Liturgijski predmeti od plemenitih metala od 1400. do 1800. godine u nekadašnjoj Pulskoj biskupiji, 2020., doktorska disertacija, Zadar
CROSBI ID: 1121557 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liturgijski predmeti od plemenitih metala od
1400. do 1800. godine u nekadašnjoj Pulskoj
biskupiji
(Liturgical Items Made of Precious Metals from
1400 to 1800 in the Former Diocese Pula)
Autori
Jerman, Mateja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Mjesto
Zadar
Datum
19.11
Godina
2020
Stranica
1094
Mentor
Tulić, Damir ; Mišković Ana
Ključne riječi
zlatarstvo, liturgijski predmeti, gotika, renesansa, barok, rokoko, klasicizam, Venecija, Augsburg, Beč, Graz, Trst, Rijeka, nekadašnja Pulska biskupija, Istra, Istarska Liburnija, Rijeka
(goldsmithery, liturgical objects, Gothic, Renaissance, Baroque, Rococo, Neo-classicism, Venice, Augsburg, Vienna, Graz, Trieste, former Diocese of Pula, Istria, Istrian Liburnia, Rijeka)
Sažetak
Liturgijski predmeti od plemenitih metala izrađeni u vremenskom razdoblju od 1400. do 1800. godine na području nekadašnje Pulske biskupije do sada nisu bili sustavno istraženi, stoga je cilj ove doktorske disertacije bio njihova znanstvena katalogizacija i analiza. Svaki se predmet nastojao datirati prepoznavanjem temeljnih stilskih obilježja te povezati s radionicama ili majstorima djelatnima u zlatarskim centrima na području nekadašnje Republike Venecije i Svetog Rimskog Carstva. Sustavno terensko istraživanje provedeno je u 56 sakralnih objekata koji se nalaze u 52 mjesta na području južne Istre te niz obje padine planine Učke i kopnenom dijelu Riječkog zaljeva, do ušća Rječine. Istraživački je rad obuhvatio detaljno fotografiranje djela u svrhu izrade kataloga zlatarskih oznaka, iscrpno prikupljanje najnovije literature u inozemnim knjižnicama specijaliziranima za povijest umjetnosti, kao i konzultiranje arhivskih izvora u Archivio Apostolico Vaticano, Arhivu riječke nadbiskupije i Državnom arhivu u Rijeci. Rezultat istraživanja u sklopu ove doktorske disertacije je doprinos poznavanju liturgijskih predmeta u kontekstu njihove tipologije, namjene u liturgiji te smještaju u sakralnom prostoru, kao i načinu upotrebe plemenitih metala i raznovrsnih zlatarskih tehnika a s ciljem postizanja kreativnih dekorativnih kompozicija. Na odabranim je primjerima pokazana praksa naručivanja te formiranja cijena, a za gotovo četvrtinu djela je ustanovljen kontekst njihove narudžbe. Dan je i kratak pregled te povijesno- umjetnička valorizacija dokumentiranih i zbog različitih okolnosti danas izgubljenih zlatarskih djela, a posebno je obrađena i vrlo aktualna tema iz područja zaštite i očuvanja kulturne baštine koja donosi pregled najboljih praksi restauriranja, čuvanja i prezentiranja liturgijskih predmeta od plemenitih metala. Primjenom suvremene metodologije istraživanja zlatarstva katalogizirano je 411 različitih liturgijskih predmeta. Više od tri četvrtine zlatarskih djela izrađeno je u venecijanskim i veneto-furlanskim radionicama, a među njima, četrdesetak je djela po prvi puta povezano s 12 venecijanskih zlatarskih radionica. Gotovo tridesetak se predmeta može povezati sa zlatarima djelatnima u Augsburgu, Beču, Grazu i Trstu dok se preostali zlatarski radovi vezuju uz nepoznate radionice aktivne tijekom druge polovice 17. i u 18. stoljeću na području Furlanije i Kranjske. Također, temeljem brojnosti i sličnosti oblikovanja te pronađenih arhivskih izvora, iznijeta je hipoteza o postojanju najmanje dvije zlatarske radionice aktivne u Rijeci tijekom sredine i druge polovice 18. stoljeća. Zlatarska se djela unutar svih umjetničkih centara te između radionica i samih zlatara razlikuju u tehničkoj izvedbi, tipologiji i kompozicijama ukrasnih motiva pojedinog stilskog razdoblja, a među njima je pronađeno dvadesetak važnih djela koja su ujedno i doprinos poznavanju venecijanskog, augsburškog, bečkog, gračkog i tršćanskog zlatarstva u matičnim zemljama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2016-06-1265 - ET TIBI DABO: naručitelji i donatori umjetnina u Istri, Hrvatskom primorju i sjevernoj Dalmaciji od 1300. do 1800. godine (donart) (Kudiš, Nina, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)