Pregled bibliografske jedinice broj: 1120207
Razlike pokazatelja situacijske efikasnosti napada pobjedničkih i poraženih momčadi i konačnog rezultata utakmica na Europskom rukometnom prvenstvu 2018. godine
Razlike pokazatelja situacijske efikasnosti napada pobjedničkih i poraženih momčadi i konačnog rezultata utakmica na Europskom rukometnom prvenstvu 2018. godine // Zbornik "Kondicijska priprema sportaša 2021" / Milanović, Luka ; Wertheimer ; Vlatka ; Jukić, Igor ; Krakan, Ivan (ur.).
Zagreb, 2021. str. 429-433 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1120207 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike pokazatelja situacijske efikasnosti
napada pobjedničkih i poraženih momčadi i
konačnog rezultata utakmica na Europskom
rukometnom prvenstvu 2018. godine
(Differences between the indicators of the
situational efficiency of the attacks of the
winning and defeated teams and the final result
of the matches at the European Handball
Championship in 2018)
Autori
Vuleta, Dinko ; Čavar, Davor ; Barišić, Valentin ; Milanović, Marko ; Jerak, Tonći
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik "Kondicijska priprema sportaša 2021"
/ Milanović, Luka ; Wertheimer ; Vlatka ; Jukić, Igor ; Krakan, Ivan - Zagreb, 2021, 429-433
Skup
19. godišnja međunarodna konferencija "Kondicijska priprema sportaša 2021."
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.02.2021
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
situacijska efikasnost ; rukomet ; pobjedničke i poražene momčadi ; napad ; europsko prvenstvo
(situational efficacy ; handball ; winning and defeated teams ; attack: european championship)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi razlike između pokazatelja situacijske efikasnosti šutiranja muških rukometnih reprezentacija na Europskom prvenstvu 2018. godine u Hrvatskoj. Osnovne hipoteze u radu bile su: H1 – postoji statistički značajna razlika između pobjedničkih i poraženih rukometnih reprezentacija u pojedinim pokazateljima situacijske efikasnosti, H2 – postoji različit doprinos pojedinih pokazatelja situacijske efikasnosti šutiranja između pobjedničkih i poraženih reprezentacija. Uzorak ispitanika u ovom radu činilo je 16 reprezentacija koje su sudjelovale na spomenutom prvenstvu. Uzorak varijabli predstavljale su frekvencije uspješno i neuspješno izvedenih elemenata tehničko- taktičkog djelovanja tijekom rukometne utakmice u fazi napada. Svi navedeni podaci preuzeti su sa službene stranice Europske rukometne reprezentacije www.eurohandball.com (šut sa šest metara uspješno, šut sa šest metara neuspješno, šut sa devet metara uspješno, šut sa devet metara neuspješno, šut iz protunapada uspješno, šut iz protunapada neuspješno, šut sa sedam metara uspješno, šut sa sedam metara neuspješno, šut sa krila uspješno i šut sa krila neuspješno). Razlike između pobjedničkih i poraženih muških rukometnih ekipa u pokazateljima natjecateljske efikasnosti šutiranja analizirane su primjenom Mann-Whitney U-testa razlika. Od ukupno 10 varijabli u istraživanju, u dvije je dobivena statistički značajna razlika između pobjedničkih i poraženih: šut sa devet metara neuspješno i šut sa šest metara uspješno (na razini značajnosti razlika od 99%, odnosno uz pogrešku zaključivanja na razini p=0, 01). Razlike u pokazateljima natjecateljske efikasnosti šutiranja analiziranih ekipa pokazuju da pobjedničke ekipe dominiraju u varijablama koje pripadaju taktici igre u fazi napada i to u vidu što manje neuspješnih završnica napada uz strogu selekciju i manje neuspješnih šutiranja s vanjskih pozicija. Također, u taktičkom smislu znači da kvalitetnije ekipe u fazi napada provode visoko organiziranu igru s najjednostavnijim rješenjima i odlukama koje najčešće rezultiraju realizacijom napada uspješnim šutiranjem sa šest metara uz kvalitetne asistencije koje im prethode.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb