Pregled bibliografske jedinice broj: 112017
Razvoj intraoperativnih mjerenja u kohlearnoj implantaciji
Razvoj intraoperativnih mjerenja u kohlearnoj implantaciji // Umjetna pužnica: iskustva i rezultati: zbornik sažetaka / Dabić-Munk, Darinka ; Šindija, Branka ; Titl, Ivanka (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2003. str. 5-5 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 112017 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj intraoperativnih mjerenja u kohlearnoj implantaciji
(Survey of intraoperative measurements in cochlear implantation)
Autori
Ries, Mihael ; Trotić, Robert ; Kekić, Branko ; Pegan, Boris ; Vlahović, Sanja ; Šindija, Branka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Umjetna pužnica: iskustva i rezultati: zbornik sažetaka
/ Dabić-Munk, Darinka ; Šindija, Branka ; Titl, Ivanka - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2003, 5-5
Skup
Umjetna pužnica: iskustva i rezultati
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.05.2003. - 31.05.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kohlearna implantacija ; intraoperativna mjerenja
(cochlear implantation ; intraoperative measurements)
Sažetak
Na početku našeg programa kohlearne implantacije obje tvrtke, čiji su uređaji implantirani na Klinici za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju K.B. "Sestre milosrdnice", osigurale su potrebnu opremu za telemetriju u operacijskoj dvorani. Uređaji su isprva bili portabilni, neovisni o PC-u, a mogućnosti su bile male. Bilo je moguće ispitivati samo kohleostapesni refleks. Povratna informacija prikupljana je promatranjem tetive stapedijusa i inkudostapedijalnog zgloba, nakon primjene odgovarajućeg električnog podražaja. Druga generacija uređaja već je vezana na osobno računalo putem međusučelja (interface=, a osnovna razlika prema prethodnoj generaciji uređaja je direktna komunikacija vanjskog kompjutora i umjetne pužnice. Sama umjetna pužnica postaje mjerni uređaj, a omogućena je dvosmjerna komunikacija (osobno računalo-pužnica i obrnuto). Moguće je mjerenje otpora između aktivnih i referentnih elektroda u svim modalitetima podraživanja, mjerenje praga kohleostapesnog refleksa te telemetrija odgovora slušnog živca na električni podražaj (neural response telemetry – NRT). Koriste se predprogramirani stimulacijski protokoli, ali se prema potrebi odziv na pojedinim elektrodama mjeri i manualno. Očekuje se skorašnja klinička upotreba programa koji omogućuju izravno prevođenje podataka dobivenih NRT-om u mape za stimulaciju. Namjera je dodatno olakšati prilagodbu umjetne pužnice u male djece. Naša klinika ima opremu za najsuvremeniju intraoperacijsku telemetriju koja se provodi pri svakoj ugradnji umjetne pužnice.U upotrebi je i najnovija metoda mjerenja NRT-a. Vrhunac intraoperacijske telemetrije izvršen je pri ugradnji slušnog implantata u moždano deblo. Snimani su slušni evocirani potencijali moždanog debla BERA, uz monitoring važnih živčanih struktura u blizini operativnog polja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0108216
MZOS-0207002 - Verbotonalna metoda i umjetna pužnica: program dijagnostike i rehabilitacije (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice",
Poliklinika SUVAG
Profili:
Branka Šindija
(autor)
Boris Pegan
(autor)
Branko Kekić
(autor)
Robert Trotić
(autor)
Sanja Vlahović
(autor)
Mihael Ries
(autor)