Pregled bibliografske jedinice broj: 1119992
Što nam je učiti od biskupa koji su dokinuli krizmena kumstva? ili Zašto (ne) treba dokinuti krizmena kumstva (ili kumstva u Crkvi)?
Što nam je učiti od biskupa koji su dokinuli krizmena kumstva? ili Zašto (ne) treba dokinuti krizmena kumstva (ili kumstva u Crkvi)? // Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije : časopis za pastoralnu orijentaciju, 149 (2021), 4; 10-15 (podatak o recenziji nije dostupan, osvrt, stručni)
CROSBI ID: 1119992 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što nam je učiti od biskupa koji su dokinuli
krizmena kumstva? ili Zašto (ne) treba dokinuti
krizmena kumstva (ili kumstva u Crkvi)?
Autori
Jurić, Ivica
Izvornik
Vjesnik Đakovačko-osječke nadbiskupije : časopis za pastoralnu orijentaciju (2623-7318) 149
(2021), 4;
10-15
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, osvrt, stručni
Ključne riječi
kum ; krizma ; krštenje ; tradicija
(godfather ; confirmation ; baptism ; tradition)
Sažetak
U članku promišljamo o ulozi kumova u Katoličkoj Crkvi. Neposredni povod teološko- pastoralnoj analizi navedene teme je činjenica privremenog dokidanja crkvene službe kumstva u nekim talijanskim biskupijama. Nije rijetkost ni kod nas čuti, bilo vjernike bilo čak i neke svećenike, koji smatraju tu službu balastom prošlosti koja u suvremenim okolnostima samo otežava pastoral sakramenata. Na platformi različitih prava sve više se čuje govoriti i o 'pravima' roditelja ili krizmanika da slobodno i po svojim kriterijima (mimo crkvenih) biraju kumove na krštenju ili potvrdi. Tako bi, po tim 'pravima', bilo sasvim logično tražiti i ukidanje navedene službe ili barem promjenu kriterija po kojima se u Crkvi biraju kumovi jer ne odgovaraju više duhu vremena (dekristijaniziranom kontekstu) u kojem živimo. Pritom se zaboravlja kako je crkvena služba kumova i uvedena upravo radi tog neprikladnog društvenog konteksta (nepostojanja jamstva odgoja u vjeri) i kako baš ona, ako je ispravno shvatimo i vršimo, može doprinijeti promjeni tog konteksta. Navedena služba je danas očito u krizi. Zapravo u krizi je postojeći pastoral i naš način življenja kršćanstva a ona je samo jedan mali indikator istoga. Kako bismo osvijetlili barem donekle ovu problematiku, sukladno teološko- pastoralnoj metodologiji, u prvom dijelu govorit ćemo o motivaciji i razlozima pojedinih biskupa zbog čega su privremeno dokinuli kumstva. Zatim ćemo, u drugom dijelu govorit o tome koji je smisao slavlja sakramenata uopće i sakramenta potvrde napose, te u zaključnom dijelu barem naznačiti neke odgovore na otvorena pitanja i izazove crkvenog poslanja danas, osobito što se tiče priprave i slavlja sakramenta svete potvrde.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija