Pregled bibliografske jedinice broj: 1119929
SVRGAVANJE MATRIJARHA: „ŠUMA STRIBOROVA“ I „SUNCE DJEVER I NEVA NEVIČICA“
SVRGAVANJE MATRIJARHA: „ŠUMA STRIBOROVA“ I „SUNCE DJEVER I NEVA NEVIČICA“ // Knjiga sažetaka: Šesti hrvatski slavistički kongres
Vukovar i vinkovci, Republika Hrvatska, 2014. str. 250-251 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1119929 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SVRGAVANJE MATRIJARHA: „ŠUMA STRIBOROVA“ I „SUNCE
DJEVER I NEVA NEVIČICA“
(Overthrowing the Matriarch: ""Stribor's Forest"
and "Bridesman Sun and Bride Bridekins")
Autori
Radman, Vivijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka: Šesti hrvatski slavistički kongres
/ - , 2014, 250-251
ISBN
978-953-296-090-7
Skup
Šesti hrvatski slavistički kongres
Mjesto i datum
Vukovar i vinkovci, Republika Hrvatska, 10.09.2014. - 13.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
žensko autorstvo, ženski poredak, regulirana seksualnost
(female authorship, female social order, regulated sexuality)
Sažetak
Shvatimo li Priče iz Davnine ne samo kao zbirku bajki, nego i kao autentično žensko pismo, u smislu teksta koji bilježi, utjelovljuje, artikulira posebna ženska iskustva, otvaraju nam se nove mogućnosti analize tog remek-djela hrvatske književnosti. Oslanjajući se na teorije bajke, ali i na feminističku i psihoanalitičku kritiku književnosti, u ovome ću se izlaganju posvetiti usporednoj analizi dviju pripovjedaka iz zbirke, propitujući njihovu rodnu kodiranost. Pripovijetke „Šuma Striborova“ i „Sunce djever i Neva Nevičica“ shvaćam kao lice i naličje, kao dva rješenja istog problema. Iako je, naizgled, riječ o sasvim različitim zapletima i nesumjerljivim junakinjama i junacima, razgrtanje kulisa manifestnog sadržaja razotkriva sukob koji latentno tinja u obje priče: riječ je o sukobu dva ženska naraštaja, sukobu stare majke i snahe oko vlasti nad sinom, o rušenju i ponovnoj uspostavi ženske hijerarhije, pristajanju na i subverziji ženske loze i ženskog poretka temeljenog na regulaciji ženske seksualnosti i prokreativnog uloga. Muško je u obje priče rubno, objektno, dok je žensko pokretačko, djelatno, subjektno. Žensku poziciju, razvedenu na položaje junakinje i neprijateljice, svaka priča propituje iz različitog lika kao subjektnog, te u svakoj drugo utjelovljenje ženskosti izlazi pobjedničkim. „Šuma Striborova“ demonizira snahu guju proglašavajući njezin pokušaj preuzimanja vlasti nezakonitim, a njezinu neprokreativnu seksualnost čudovišnom, dok staricu majku uzdiže u braniteljicu pravednog poretka te za nju zadržava pravo izbora snahe kao one na koju će prenijeti majčinsku vlast. Tomu naprotiv „Sunce djever i Neva Nevičica“ stavlja se na stranu buntovnice, one koja ne pristaje na poredak, na majčinsku vlast, koja, u ovoj pripovijetci doseže čudovišne razmjere.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Književnost, Rodni studiji