Pregled bibliografske jedinice broj: 1119619
Kajkavsko kazalište danas
Kajkavsko kazalište danas // 19. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Kajkavski jezik, književnost i kultura kroz stoljeća"
Krapina, Hrvatska, 2020. (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1119619 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kajkavsko kazalište danas
(Kajkavian theater today)
Autori
Jug, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
19. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Kajkavski jezik, književnost i kultura kroz stoljeća"
Mjesto i datum
Krapina, Hrvatska, 07.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
kajkavsko kazalište, amaterske dramske družine, Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu, adaptacije, lokalizacije, Tomislav Lipljin
(Kajkavian Theatre, Amateur Drama Groups, Croatian National Theatre in Varaždin, Adaptations, Localizations, Tomislav Lipljin)
Sažetak
Rad istražuje stanje u kajkavskom kazalištu danas. Nakon kratkoga pregleda kajkavske dramatike i kazališta od samih početaka u vidu školskih kazališta vezanih uz crkvene redove tijekom 17. i 18. stoljeća, slijedi prikaz stanja u vrijeme i nakon ilirizma. Pokazuje se pojava amaterskih dramskih družina i njihov eksponencijalni rast. Nadalje, daje se pregled nove kajkavske drame koja je nastala 1990-ih u varaždinskom HNK-u i poetički je vezana uz postupak kajkavizacije i (ili) lokalizacije stranih dramskih tekstova. Nova kajkavska drama vezana je uz imena redatelja Vladimira Gerića, glumca i prevoditelja Tomislava Lipljina i glumca Ljubomira Kerekeša. Analizira se koliko mjesto zauzima kajkavska drama na pozornicama nacionalnih kazališnih kuća u kajkavskom govornom području u našoj suvremenosti. Posebna pažnja posvećuje se prikazu rada alternativnih kajkavskih kazališta, kao i amaterskih dramskih družina koje su danas najzaslužnije za živost kajkavskih predstava među pukom. Pokazuje se i značajan doprinos kulturnih manifestacija, smotri i festivala koji promoviraju kajkavski govor koristeći moć pozornice. Naposljetku, postavlja se pitanje kakvu budućnost možemo očekivati za kajkavsko kazalište i koju ulogu u tome igra obrazovanje djece i mladih misleći pritom ponajprije na načelo zavičajnosti u nastavi materinskoga jezika. U radu se daje pregled izvora koji mogu doprinijeti revitalizaciji kajkavskih dramskih tekstova u obrazovanju djece. Nadalje, propitkuje se budućnost kajkavskoga kazališta s obzirom na novonastalu pojavu uzrokovanu pandemijom. Postavlja se pitanje hoće li virtualno kazalište promijeniti koncepciju kazališne publike i potrebe za kazalištem te kakva je budućnost kazališta uopće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kazališna umjetnost (scenske i medijske umjetnosti), Književnost, Kroatologija