Pregled bibliografske jedinice broj: 1118615
Istraživanja u urbanističkom planiranju : pedagoška bilježnica vol. 2
Istraživanja u urbanističkom planiranju : pedagoška bilježnica vol. 2 / Vlaić, Ivana ; Šverko, Ana ; Bartulović, Hrvoje ; Begović, Saša ; Pejković, Dražen (ur.).
Split: Sveučilište u Splitu Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije (Katedra za urbanizam), 2020 doi:10.31534/9789536116850
CROSBI ID: 1118615 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanja u urbanističkom planiranju : pedagoška bilježnica vol. 2
(Urban Planning Research : Pedagogical Notebook Vol. 2)
Autori
Šverko, Ana ; Belamarić, Josip ; Pejković, Dražen
Vrsta obrazovnog materijala
Udžbenik (visokoškolsko obrazovanje)
Izdavač
Sveučilište u Splitu Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije (Katedra za urbanizam)
Grad
Split
Godina
2020
Stranica
142
ISBN
978-953-6116-85-0
Ključne riječi
urbanističko projektiranje, istraživačke metode, javni prostor, ulični krajolik, Zrinsko-frankopanska ulica, Split
(urban design, research methods, public space, streetscape, Zrinsko-Frankopanska Street, Split)
Sažetak
Pedagoška bilježnica 2 nastavlja se na prvu ‘bilježnicu’ posvećenu kolegiju Istraživanja u urbanom planiranju koju je, baš kao i sam kolegij, kreirala prof. dr. sc. Ivana Šverko, u želji da se splitskim studentima arhitekture pruže osnove istraživačkog urbanizma u mediteranskom kontekstu. Ideja pedagoške bilježnice je doprinos prepoznavanju faze istraživanja kao nezaobilazne početne etape cjelokupnoga složenog procesa urbanističkog planiranja i projektiranja, i poznavanju istraživačkih metodologija u specifičnim prostornim i društvenim okolnostima. Jedan od idealnih konkretnih predložaka za ostvarenje tog nastavnog cilja je ulica Zrinsko- Frankopanska, razvijena na liniji rimske centurijacije splitskog poluotoka, koja povezuje povijesnu, južnu, i noviju, sjevernu gradsku luku. Duž Zrinsko-Frankopanske, te iznimno važne gradske ulice se, gotovo bez vremenskih praznina, nižu građevine od antike do 21. stoljeća i nalaze najrazličitiji javni sadržaji. Studenti su ovu gradsku ulicu mapirali, istraživali i analizirali pomoću povijesne analize, morfološke analize prostorne povezanosti, zelenila, odnosa javnog i privatnog, dostupnog i nedostupnog prostora, namjene, urbane opreme itd, pri čemu su bilježili i relevantne svakodnevne ljudske aktivnosti poput odlaganja smeća, kao i one poput položaja i sadržaja grafita, ne isključujući u analitičkom postupku ni morfografiju – deskripciju forme bez referiranja na njezine izvore i razvojni proces. Studenti su bili usmjereni na to da nakon istraživačke faze u projektantskom procesu reagiraju na detektirane probleme ciljanim poboljšanjem i preoblikovanjem onoga već postojećega te da otvore mogućnosti alternativnog korištenja prostora do onoga stupnja projektantskog procesa kad zadatak preuzima arhitekt ili dizajner. Predstavljanjem istraživanja konkretnog segmenta želimo kroz ovu skriptu studentima pomoći u sagledavanju složenosti urbanog tkiva, definiranju osnovnih gradotvornih elemenata, istraživanju razvojnih procesa, tipoloških i morfoloških odlika gradnje te naposljetku detektiranju svega što čini “ukupnost gradskog prostora”. Želimo ih usmjeriti da kao arhitekti, sa svojim specifičnim znanjima i alatima, uz uključenje svih ostalih relevantnih struka u procese urbanističkog planiranja i projektiranja, izgrade visoka stručna i etička načela te stasaju u novu generaciju odgovornih graditelja grada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb,
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split