Pregled bibliografske jedinice broj: 1118396
Suradnja praktičara i istraživača u kontekstu revizije Etičkog kodeksa istraživanja s djecom
Suradnja praktičara i istraživača u kontekstu revizije Etičkog kodeksa istraživanja s djecom // 3. kongres primijenjene psihologije
Zagreb, Hrvatska, 2019. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 1118396 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suradnja praktičara i istraživača u kontekstu revizije Etičkog kodeksa istraživanja s djecom
(Collaboration between practitioners and researchers in the context of revising the Ethical Code for Research with Children)
Autori
Keresteš, Gordana ; Ajduković, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
3. kongres primijenjene psihologije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.10.2019. - 19.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
djeca, istraživanja, etika
(children, research, ethics)
Sažetak
Etički aspekti iznimno su važna, ali još uvijek nedovoljno uvažavana komponenta znanstvenih istraživanja. Istraživanja u kojima sudjeluju djeca etički su posebno osjetljiva, zbog čega brojne zemlje imaju etičke kodekse kojima reguliraju odnose među sudionicima u istraživanjima s djecom - djecom, njihovim zakonskim zastupnicima, istraživačima, stručnjacima u ustanovama u kojima se istraživanja provode i drugim uključenim stranama. U Republici Hrvatskoj prvi Etički kodeks istraživanja s djecom (u daljnjem tekstu Kodeks) donijelo je Vijeće za djecu Republike Hrvatske 2003. godine. U godinama koje su uslijedile, iskustva istraživača, etičkih povjerenstava i drugih sudionika u istraživanjima s djecom pokazala su da je Kodeks potrebno dopuniti i revidirati. Dva su temeljna razloga za takvu reviziju. Prvo, Kodeks je potrebno uskladiti s novim istraživačkim trendovima u znanostima koje se bave djecom, kao što su porast broja kvalitativnih, intervencijskih i online istraživanja. Drugo, Kodeksom je potrebno još jasnije i snažnije zaštititi i promovirati prava djeteta u kontekstu sudjelovanja u znanstvenim istraživanjima. U siječnju 2019. godine Vijeće za djecu Republike Hrvatske donijelo je odluku o osnivanju i imenovanju članova Nacionalnog etičkog povjerenstva za istraživanja s djecom (NEPID) kao svog savjetodavnog tijela te mu je povjerilo zadatak revidiranja Kodeksa. NEPID je prikupio prijedloge izmjena i dopuna Kodeksa od sveučilišnih sastavnica i znanstvenih institucija koje provode istraživanja s djecom, kao i relevantnih tijela državne uprave te je osnovao pet radnih skupina koje su razmatrale etičke aspekte u specifičnim vrstama istraživanja s djecom (kvalitativna istraživanja, online istraživanja, intervencijska istraživanja), postupke nakon provedenog istraživanja i zakonodavni okvir Kodeksa (posebno usklađivanje odredbi Kodeksa s Općom uredbom o zaštiti osobnih podataka GDPR). U ovom predavanju bit će prikazane najznačajnije promjene koje će donijeti revidirani Kodeks te će se istaknuti potreba za tješnjom suradnjom istraživača i praktičara u planiranju, provedbi i informiranju o rezultatima znanstvenih istraživanja s djecom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb