Pregled bibliografske jedinice broj: 1118310
Sve je za pet kad si cura i voliš nogomet: Socijalni identitet navijačica grupe „Bad Blue Boys“
Sve je za pet kad si cura i voliš nogomet: Socijalni identitet navijačica grupe „Bad Blue Boys“, 2016., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1118310 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sve je za pet kad si cura i voliš nogomet: Socijalni identitet navijačica grupe „Bad Blue Boys“
(It's not a shame for a girl to like the football game: Social identity of female members of ultras group „Bad Blue Boys“)
Autori
Krajačić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2016
Stranica
36
Mentor
Jelić, Margareta
Ključne riječi
socijalni identitet, manjinski identitet, rodne uloge, navijačice, navijačke grupe
(social identity, minority identity, gender roles, female supporters, ultras groups)
Sažetak
Cilj ovog rada je bio opisati razvoj i specifičnosti socijalnog identiteta navijačica kod pripadnica navijačke grupe „Bad Blue Boys“. Istraživanje je provedeno putem polustrukturiranih intervjua s unaprijed osmišljenim temama i pitanjima. U predistraživanju je sudjelovalo troje muških sudionika, pripadnika navijačke grupe „Bad Blue Boys“, u dobi od 24 do 27 godina, a u glavnom dijelu istraživanja sudjelovalo je šest ženskih sudionica, pripadnica navijačke grupe „Bad Blue Boys“, u dobi od 21 do 29 godina, do kojih sam dolazila metodom snježne grude. Rezultati pokazuju da se identitet navijačica počinje razvijati u djetinjstvu kada nogomet prate zbog uzbuđenja koje donosi. Grupi se priključuju u adolescenciji zbog iskazivanja ljubavi prema klubu, davanja vlastitog doprinosa kako bi on igrao bolje, potrebe za uzbuđenjem, socijalnim odnosima i pripadanjem. Identitet navijačica je centralan u njihovom životu te je njegova emocionalna komponenta jaka zbog čega sve podređuju utakmicama. U potpunosti poštuju navijačke norme i sudjeluju u navijačkom ritualu, pa ipak su dvostruka manjina. Naime, zbog nekomformiranja tradicionalnoj rodnoj ulozi i okolina, ali i dio grupe imaju negativne stereotipe, predrasude i reakcije s kojima se navijačice trebaju boriti kako bi se uključile i ostale u grupi. Internalizirale su negativne stavove o vlastitoj manjini pri razvoju manjinskog identiteta kako bi se u potpunosti uklopile u grupu. Također, zanimljivo je kako kontekst mijenja važnost grupe za njih te dolazi do promjena na emocionalnom aspektu navijačkog identiteta koji slabi jer se gubi veza s klubom, ali dolazi i do sazrijevanja i promjene u važnosti životnih uloga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija