Pregled bibliografske jedinice broj: 1117879
Subjektivni aspekti kvalitete života kao čimbenici duljine života
Subjektivni aspekti kvalitete života kao čimbenici duljine života, 2020., diplomski rad, diplomski, Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
CROSBI ID: 1117879 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Subjektivni aspekti kvalitete života kao čimbenici
duljine života
(Subjective aspects of quality of life as factors of
life expectancy)
Autori
Kroflin, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet hrvatskih studija
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2020
Stranica
34
Mentor
Despot Lučanin, Jasminka
Ključne riječi
dugovječnost ; kvaliteta života ; odnos s obitelji ; subjektivno funkcioniranje ; sociodemografske karakteristike
(longevity ; quality of life ; family relationship ; subjective functioning ; sociodemographic characteristics)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati doprinos sociodemografskih karakteristika, kvalitete života i odnosa s obitelji te subjektivnog funkcioniranja duljini života u starosti te proučiti međusoban odnos tih varijabla. Istraživanje je provedeno na uzorku od 191 sudionika minimalne starosti od 85 godina - korisnika 13 zagrebačkih domova za starije i nemoćne. Sudionici su ispitani u razdoblju od 2007. do 2009. godine. Životni status i dob njihove smrti utvrđeni su 2018. godine. Pronađena je značajna pozitivna povezanost duljine života s kvalitetom života i brojem djece što bi značilo da su ispitanici koji su svoju kvalitetu života doživljavali boljom te koji su imali više djece, živjeli duže. Značajna povezanost također je nađena za spol i obrazovanje te kvalitetu života i odnosa s obitelji. Muškarci su u prosjeku bili obrazovaniji dok su osobe koje su odnose s obitelji procjenjivale boljima to reflektirale i na životnu kvalitetu. Dodatno je utvrđeno da ne postoji razlika između muškaraca i žena u duljini života, procjeni kvalitete života i odnosa s obitelji te subjektivnog funkcioniranja. Regresijskom analizom dobiveno je kako broj djece značajno doprinosi duljini života ispitanika. Prediktorima se može objasniti 10, 2% varijance duljine života. Nalazi upućuju na potrebu za daljnjim istraživanjima sociodemografskih karakteristika i subjektivnih aspekata kvalitete života kako bi se unaprijedila kvaliteta života, a samim time i duljina života, starijih osoba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2018-01-2497 - Zdravstvene, kulturne i biološke odrednice dugovječnosti: antropološka studija preživljenja u dubokoj starosti (HECUBA) (Škarić-Jurić, Tatjana, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
Profili:
Jasminka Despot-Lučanin
(mentor)