Pregled bibliografske jedinice broj: 111706
Probna arheološka istraživanja u okolici Torčeca
Probna arheološka istraživanja u okolici Torčeca // Podravski zbornik, 28 (2002), 308-315 (podatak o recenziji nije dostupan, rad u zborniku, ostalo)
CROSBI ID: 111706 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Probna arheološka istraživanja u okolici Torčeca
(Experimental Archeologic Research near Torčec)
Autori
Sekelj Ivančan, Tajana ; Tkalčec, Tatjana
Izvornik
Podravski zbornik (0350-3372) 28
(2002);
308-315
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, rad u zborniku, ostalo
Ključne riječi
probna iskopavanja; Torčec Ledine; Cirkvišče i Gradić; groblje; naselje; gradište; rani srednji vijek; kasni srednji vijek
(experimental archeologic research; Torčec Ledine; Cirkvišče i Gradić; cemenery; settlement; Early Middle Ages; Late Middle Ages)
Sažetak
U razdoblju od 22. srpnja do 10. kolovoza 2002.g. Institut za arheologiju iz Zagreba, u suradnji s Gradskim muzejem Koprivnica, obavio je pokusna terenska znanstvena arheološka istraživanja na tri položaja u okolici Torčeca - Ledine, Gradić i Cirkvišče. Arheološko nalazište Ledine kraj Torčeca, općina Drnja, evidentirano je slučajno, 26. listopada 1997.g., a smješteno je sjeveroistočno od Torčeca na blago povišenoj dravskoj terasi. Tijekom iskopavanja zabilježeno je 5 zatvorenih cjelina. To su ukopi naglašeno izduženog ovaloidnog oblika, zaobljenih uglova, koji su zapunjeni tamnijom zemljom, ulomcima keramike, sporadičnim nalazima kostiju i spaljenih kostiju, kućnog lijepa, metalnih predmeta te većom količinom šljunka. Svi ukopi javljaju se odmah ispod oranog sloja. Od posebnih nalaza valja izdvojiti, željezni nožić, kameni brus s rupom za vješanje, željeznu iglu, keramički pršljen, perlu od staklene paste. Preliminarna valorizacija ulomaka keramičkih posuda, na osnovi njihovih oblika, fakture i načina ukrašavanja, ukazuje na razdoblje ranog srednjeg vijeka. Arheološko nalazište Gradić smješteno je zapadno od ceste koja od Torčeca vodi prema Đelekovcu, oko 300 m sjeverno od potoka Gliboki. Lokalitet predstavlja tipično srednjovjekovno gradište s bedemom i opkopom koji su u konfiguraciji terena jasno uočljivi. Tijekom iskopavanja otvorene su dvije sonde dimenzija 3x2 m u kojima je zabilježena 21 stratigrafska jedinica slojeva do relativne dubine 1, 60 m. Profili sonde koja je bila postavljena na padini centralnog uzvišenja ukazivali su da se na tom mjesto nalazio još jedan unutarnji bedem te još jedan jarak. U istoj sondi na relativnoj dubini od 1, 20 do 1, 30 m naišlo se na ostatke drva u tri dimenzije, vjerojatne dijelova drvenih palisada. Arheološko nalazište Cirkvišče smješteno je sjeverno od mjesta Torčec, s istočne strane ceste za Đelekovec. Tijekom istraživanja ustanovilo se da se na ovoj površini nalazilo groblje s izuzetno gusto ukopavanim grobnim rakama na redove, pri čemu su se brojne rake presijecale. U poremećenom sloju zahvaćenom oranjem pronađen je oštećeni srebrni novac, željezna ostruga, S-karičica. Pronađene su dvije keramičke posude vjerojatno iz 17. stoljeća. Istraženo je 18 grobnih cjelina od kojih je samo ponekima djelomično očuvan i prepoznat ukop grobne rake, a pokojnici su polagani u ljesove. Od posebnih nalaza registrirana su tri brončana prstena, jedna ogrlica od bijelih poliedarskih i plavih okruglih staklenih perli nanizanih na nit organskog porijekla, sa željeznom spojkom, željezne pređice s trnom i veće željezne kopče, gumb za kopčanje odjeće, željezne kopčice za čizme ili obojke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija