Pregled bibliografske jedinice broj: 1116448
Rodne i dobne razlike u socijalnoj anksioznosti mjerene hrvatskom inačicom Liebowitzevog upitnika socijalne anksioznosti na reprezentativnom uzorku stanovnika Republike Hrvatske.
Rodne i dobne razlike u socijalnoj anksioznosti mjerene hrvatskom inačicom Liebowitzevog upitnika socijalne anksioznosti na reprezentativnom uzorku stanovnika Republike Hrvatske. // Socijalna psihijatrija, 48 (2020), 2; 168-187 doi:10.24869/spsih.2020.168 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1116448 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rodne i dobne razlike u socijalnoj anksioznosti
mjerene hrvatskom inačicom Liebowitzevog
upitnika socijalne anksioznosti na
reprezentativnom uzorku stanovnika Republike
Hrvatske.
(Gender and Age Differences in Social Anxiety as Measured by the
Croatian Version of the Liebowitz Social Anxiety Scale on a
Representative Sample of the Population of the Republic of Croatia)
Autori
Stamać Ožanić, Marija ; Kamenov, Željka
Izvornik
Socijalna psihijatrija (0303-7908) 48
(2020), 2;
168-187
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Socijalna anksioznost ; Rodne razlike ; Dobne razlike
(Social Anxiety ; Gender Differences ; Age Differences)
Sažetak
Osnovna svrha istraživanja bila je provjeriti rodne i dobne razlike u socijalnoj anksioznosti te metrijske karakteristike hrvatske inačice Liebowitzeve ljestvice socijalne anksioznosti (1). Provedeno je istraživanje na reprezentativnom uzorku od 1000 građana i građanki Republike Hrvatske korištenjem Hendalovog on line panela istraživanja. Rezultati pokazuju da se podljestvicom straha objašnjava 52, 1 % varijance za strah i podljestvicom izbjegavanja 47.5 % za izbjegavanje. Na obje ljestvice dobivena su 4 ista faktora s podudaranjem u 20 od 24 tvrdnje te se tri faktora mogu nazvati istim imenom kao faktori iz originalne Liebowitzeve ljestvice. Rezultati na svih 7 predloženih mjera koje se dobivaju upitnikom ukazuju na statistički značajno veći rezultat kod žena u odnosu na muškarce te kod mlađih osoba u odnosu na starije sa srednjim veličinama efekta za ukupne rezultate, a udio socijalno anksioznih sudionika (14, 4 %) blizak je podatcima iz literature. Zaključno se ljestvica može smatrati adekvatnom te primjenjivom u daljnjim istraživanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- PsychINFO