Pregled bibliografske jedinice broj: 1115518
Elektropalatografska i ultrazvučna analiza apikalnih i laminalnih frikativa u hrvatskom
Elektropalatografska i ultrazvučna analiza apikalnih i laminalnih frikativa u hrvatskom // HDPL2019, ZNAČENJE U JEZIKU – OD INDIVIDUALNOGA DO KOLEKTIVNOGA (CALS2019, MEANING IN LANGUAGE – FROM INDIVIDUAL TO COLLECTIVE) / Matešić, Mihaela ; Nigoević, Magdalena (ur.).
Rijeka: Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2019. str. 31-31 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1115518 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektropalatografska i ultrazvučna analiza apikalnih i laminalnih frikativa u hrvatskom
(Electropalatographic and ultrasonic analysis of Croatian apical and laminal fricatives)
Autori
Deželjin, Marija ; Glavor, Romana ; Kolarić, Dora ; Košković, Lucija ; Liker, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
HDPL2019, ZNAČENJE U JEZIKU – OD INDIVIDUALNOGA DO KOLEKTIVNOGA (CALS2019, MEANING IN LANGUAGE – FROM INDIVIDUAL TO COLLECTIVE)
/ Matešić, Mihaela ; Nigoević, Magdalena - Rijeka : Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2019, 31-31
ISBN
978-953-8281-00-6
Skup
XXXIII. međunarodni znanstveni skup HDPL-a "Značenje u jeziku – od individualnoga do kolektivnoga"
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 16.05.2019. - 18.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
apikalni i laminalni frikativi, ultrazvuk, elektropalatografija
(apical and laminal fricatives, ultrasound, electropalatography)
Sažetak
Prednji su lingvalni frikativi artikulacijski i aerodinamički vrlo složeni glasovi, a vrlo mala razlika u obliku glavnog artikulatora u mnogim jezicima uzrokuje promjenu značenja (mijenja fonemski lik glasa) (Koenig i sur. 2008). Jedna je od takvih razlika i razlika u obliku jezika između apikalnog i laminalnog izgovora. Neka istraživanja pokazuju da ovakva razlika u artikulacijskoj gesti ne uzrokuje perceptivnu razliku, a neka da značajno utječe na percepciju frikativa (Dart, 1991). Tvrdnja da su dentalni sibilanti uvijek apikalni (Ladefoged i Maddieson, 1986) može ukazivati na moguću govornu univerzaliju ali i posljedično, na redundantnost apikalnog i laminalnog određenja. S druge strane, postoje hipoteze da je u nekim jezicima apikalno laminalna razlika nužna za uredno provođenje nekih fonoloških pravila (npr. Hale, 1973). Iz svega navedenoga jasno je da problem apikalnosti i laminalnosti u izgovoru frikativa uključuje nekoliko istraživačkih područja u fonetici i fonologiji. Podaci o artikulacijskoj konfiguraciji hrvatskih prednjih lingvalnih frikativa ograničeni su i ne pružaju jasan uvid u ovaj važan aspekt njihovog izgovora. Jedan je od razloga za ovakvu podzastupljenost činjenica da su artikulacijska istraživanja frikativa složena pa je nužna simultana upotreba više sofisticiranih kinematskih tehnika. Stoga je cilj ovoga istraživanja bio analizirati kinematiku izgovora hrvatskih frikativa /s/ i /ʃ/ i to po prvi puta pomoću simultanih akustičkih i ultrazvučnih te akustičkih i elektropalatografskih snimaka. Očekivalo se da će elektropalatografski signal pružiti informaciju o tome što se tijekom frikativa događa na mjestima dodira jezika i nepca, a da će ultrazvučni signal pokazati kako izgledaju oni dijelovi jezika koji ne dodiruju nepce. Isti govorni materijal devetero izvornih govornika hrvatskog ponovilo je četiri puta za ultrazvučno snimanje i četiri puta za elektropalatografsko snimanje. Rezultati su pokazali da se dentoalveolarni /s/ i postalveolarni /ʃ/ razlikuju i u mjestu artikulacije i u obliku jezika, ali isto tako da ispitanici koriste različite strategije za artikulaciju svakog od tih frikativa. Rezultati su također pokazali da korištenje ultrazvučne i elektropalatografske metode daje puno jasniju sliko o izgovoru frikativa od one dobivene samo jednom od tih metoda. Rezultati ovog istraživanja raspravljaju se u kontekstu recentnih kinematskih podataka te u kontekstu koartikulacijskih teorija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2016-06-5367 - Koartikulacija u hrvatskom govoru: instrumentalno istraživanje (KROKO / CROCO) (Liker, Marko, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Marko Liker
(autor)